nt_logo

Klęska Ziobry w Sejmie. Jego projekt przepadł, bo zabrakło posłów PiS

Klaudia Łyszkowska

02 grudnia 2022, 07:45 · 3 minuty czytania
Triumf opozycji w Sejmie. Posłowie odrzucili w całości projekt noweli ustawy o notariacie autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości. Za odrzuceniem głosowało 220 posłów, przeciw było 214. W głosowaniu nie wzięło udziału aż 14 posłów PiS, w tym m.in. premier Mateusz Morawiecki.


Klęska Ziobry w Sejmie. Jego projekt przepadł, bo zabrakło posłów PiS

Klaudia Łyszkowska
02 grudnia 2022, 07:45 • 1 minuta czytania
Triumf opozycji w Sejmie. Posłowie odrzucili w całości projekt noweli ustawy o notariacie autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości. Za odrzuceniem głosowało 220 posłów, przeciw było 214. W głosowaniu nie wzięło udziału aż 14 posłów PiS, w tym m.in. premier Mateusz Morawiecki.
Klęska Ziobry w Sejmie. Jego projekt przepadł, bo zabrakło posłów PiS Fot. Andrzej Iwańczuk / REPORTER
  • 1 grudnia Sejm w całości odrzucił projekt ustawy o notariacie, którą przygotował Zbigniew Ziobro i jego resort
  • Za odrzuceniem ustawy było 220 posłów, przeciw 214, nikt nie wstrzymał się od głosu
  • Ustawa miała na celu skrócić formalności wieczystoksięgowe oraz powołanie instytucji Rzecznika Dyscyplinarnego Notariatu

W czwartek wieczorem, podczas posiedzenia Sejmu rozpatrywana była rządowa ustawa o notariacie przygotowana przez resort lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobrę. Projekt już w pierwszym głosowaniu został odrzucony. Wniosek o odrzucenie projektu w całości poparło 220 posłów, 214 było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Ministerstwo Sprawiedliwości poprzez ustawę planowało wprowadzić instytucję Rzecznika Dyscyplinarnego Notariatu powoływanego przez ministra, a także nieznaną dotychczas procedurę dochodzenia dyscyplinarnego wobec notariuszy.

Opozycja wygrała głosowanie nad odrzuceniem projektu ustawy Zbigniewa Ziobry

Opozycja triumfalnie wygrała głosowanie nad odrzuceniem w całości projektu ustawy Prawo o notariacie. Politycy momentalnie ogłosili zwycięstwo we wpisach na Twitterze. Jak zaznaczała Kamila Gasiuk-Pihowicz z KO, "już nawet część PiS-u mówi Ziobrze dosyć! Koniec Ziobry jest bliski".

Za wnioskiem o odrzucenie projektu głosowały kluby i koła opozycyjne - Koalicja Obywatelska, Lewica, Koalicja Polska-PSL, Konfederacja, Polska 2050, Porozumienie, PPS, a także 2 posłów koła Kukiz'15. Przeciwny ustawie był również poseł Andrzej Sośnierz z Polskich Spraw i posłowie niezrzeszeni Zbigniew Ajchler i Paweł Szramka, a także poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla. Za odrzuceniem projektu głosował także jeden poseł klubu PiS, Maciej Małecki.

Tuż po głosowaniu Borys Budka stwierdził, że fakt, iż kilkunastu posłów PiS nie wzięło udziału w głosowaniu, to "dobry prognostyk przed kolejnym posiedzeniem Sejmu i votum nieufności dla ministra sprawiedliwości".

Rozłam w obozie rządzącym

Już od jakiegoś czasu pojawiają się spekulacje, że Zjednoczona Prawica prowadzi wewnętrzne spory, a co za tym idzie rozpada się. Coraz większe starcia prowadzone są na linii Prawo i Sprawiedliwość – Solidarna Polska. Częściej mówi się też o planach wyrzucenia lidera Solidarnej Polski z Rady Ministrów.

Jak wskazują politycy opozycji, głosowanie po raz kolejny pokazało brak jedności w obozie rządzącym. W głosowaniu nie wzięło udziału 14 posłów PiS. Byli to m.in. Jan Krzysztof Ardanowski, Kamil Bortniczuk, Krzysztof Głuchowski, Małgorzata Janowska, Marek Matuszewski, Zbigniew Rau, Szymon Szynkowski vel Sęk czy Piotr Uściński. Zabrakło też premiera Mateusza Morawieckiego.

Założenia ustawy o notariacie

W założeniu nowela Prawa o notariacie miała skrócić formalności wieczystoksięgowe. Miałoby to na celu przyznanie notariuszom uprawnień do wykonywania niektórych wpisów w księgach wieczystych. Chodziło przede wszystkim o zakładanie nowych ksiąg wieczystych poprzez wyodrębnienie nieruchomości lokalowej z zabudowanej nieruchomości gruntowej, gdy zbywcą jest przedsiębiorca, a także o wpis hipoteki obciążającej nieruchomość.

Ustawa wprowadziłaby także nowe rozwiązania w zakresie postępowania dyscyplinarnego wobec notariuszy. Minister sprawiedliwości chciał powołać instytucję Rzecznika Dyscyplinarnego Notariatu i instytucje dochodzenia dyscyplinarnego.