nt_logo

Pilne spotkanie w Sejmie. PiS spieszy się z ważnym projektem

Łukasz Grzegorczyk

14 grudnia 2022, 09:33 · 2 minuty czytania
Marszałek Elżbieta Witek jeszcze w środę spotka się z szefami klubów i kół parlamentarnych. Powodem jest przedstawiona przez rząd nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. To element ustępstw PiS, aby Polska mogła uzyskać środki z KPO.


Pilne spotkanie w Sejmie. PiS spieszy się z ważnym projektem

Łukasz Grzegorczyk
14 grudnia 2022, 09:33 • 1 minuta czytania
Marszałek Elżbieta Witek jeszcze w środę spotka się z szefami klubów i kół parlamentarnych. Powodem jest przedstawiona przez rząd nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. To element ustępstw PiS, aby Polska mogła uzyskać środki z KPO.
Elżbieta Witek spotka się z szefami klubów i kół parlamentarnych. Fot. Jacek Dominski/REPORTER

Do spotkania ma dojść jeszcze w środę 14 grudnia przed południem. Informację o planowanych rozmowach potwierdził rzecznik PiS Rafał Bochenek. Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że tematem będzie Krajowy Plan Odbudowy oraz działania legislacyjne w tym obszarze.


Przypomnijmy, że Sejm opublikował projekt zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Dokument został zamieszczony na stronie internetowej Sejmu we wtorek 13 grudnia późnym wieczorem. Wspomniana nowelizacja ma być kluczowa w kontekście spełnienia warunków Komisji Europejskiej, by Polska w końcu otrzymała środki z Krajowego Planu Odbudowy.

W projekcie nowelizacji do ustawy o Sądzie Najwyższym z 8 grudnia 2017 roku uchylono m.in. zapis mówiący o tym, że do właściwości Izby Odpowiedzialności Zawodowej należą sprawy dyscyplinarne sędziów. Izba Odpowiedzialności Zawodowej według zakładanej nowelizacji ma zajmować się sprawami dotyczącymi odpowiedzialności zawodowej adwokatów i radców prawnych.

Pod poselskim projektem podpisali się następujący politycy PiS: Waldemar Andzel, Zbigniew Babalski, Barbara Bartuś, Rafał Bochenek, Joanna Borowiak, Lidia Burzyńska, Przemysław Drabek, Elżbieta Duda, Barbara Dziuk, Robert Gontarz, Marcin Horała, Michał Jach, Piotr Kaleta, Marta Kubiak, Anna Kwiecień, Marlena Magdalena Maląg, Anna Milczanowska, Jan Mosiński, Piotr Polak, Urszula Rusecka, Zdzisław Sipiera, Marek Suski, Ewa Szymańska, Szymon Szynkowski vel Sęk, Robert Telus, Ryszard Terlecki i Jan Warzecha.

Co z pieniędzmi z KPO dla Polski?

Przypomnijmy, że według doniesień Onetu, PiS jest gotowe do kompromisu z Brukselą, a jego warunki zapisano w dziewięciu punktach. Dziennikarze potwierdzili to w źródłach zbliżonych do centrali PiS oraz Kancelarii Premiera. W praktyce nowy plan ma oznaczać dla polskiego rządu krok wstecz w zmianach, które tak bardzo forsował przez lata.

O tym, że nastąpił nagły zwrot ws. pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, informowaliśmy w naTemat już wcześniej. 13 grudnia kolegium komisarzy Komisji Europejskiej w Brukseli zaakceptowało kierunkowe rozwiązania w ustawie o sądach, które zaproponował minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk.

Jak ustalili dziennikarze Wydarzeń Polsat News, Szynkowski vel Sęk powiedział o tzw. kamieniach milowych, które są warunkiem wypłacenia pieniędzy z KPO.