Lord Voldemort kończy 60 lat. Najbardziej znane role Ralpha Fiennesa
Wioleta Wasylów
22 grudnia 2022, 13:25·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 22 grudnia 2022, 13:25
Ralph Fiennes to jeden z najpopularniejszych brytyjskich aktorów, który stworzył wiele niezapomnianych ról na czele z Lordem Voldemortem w serii o Harrym Potterze. Był też dwa razy nominowany do Oscara i sześć - do Złotego Globu. Dziś Brytyjczyk obchodzi 60. urodziny. Z tej okazji przypomnijmy sobie najważniejsze role i filmy Ralpha Fiennesa.
Reklama.
Reklama.
22 grudnia brytyjski aktor Ralph Fiennes obchodzi okrągłe 60. urodziny. Na początku kariery, a więc od 1985 r., grał tylko w teatrze. W 1990 r. spróbował też sił w kinie i dwa lata później zadebiutował przed publicznością na srebrnym ekranie w melodramacie "Wichrowe Wzgórza" obok Juliette Binoche. Od tego czasu można go było ujrzeć w aż 60 produkcjach. Przypomnijmy najważniejsze role i filmy Ralpha Fiennesa.
"Lista Schindlera" (1993)
Już rok po pierwszym filmie Fiennesa, w 1993 r., premierę miał obsypany nagrodami dramat historyczny "Lista Schindlera" w reżyserii Stevena Spielberga opowiadający o niemieckim przemysłowcu Oskarze Schindlerze, który podczas II wojny światowej zatrudnił w swojej fabryce ponad tysiąc osób, przeważnie polsko-żydowskiego pochodzenia, i uratował je przed Holokaustem.
Ralph Fiennes wcielił się w rolę oficera SS Amona Götha. W głównej tytułowej roli był Liam Neeson, a partnerował im też Ben Kingsley. Obraz, który okazał się kasowym hitem (zarobił 322 mln dol. przy 22 mln budżetu), był też powszechnie doceniony pod względem artystycznym i uznano go za jeden z najlepszych w historii amerykańskiego kina.
Otrzymał dwanaście nominacji do Oscara, z czego dostał siedem statuetek, m.in. za najlepszy film i reżyserię. Fiennes również był nominowany do nagrody Akademii Filmowej, podobnie jak do Złotego Globu.
"Angielski Pacjent" (1996)
Kolejny raz Fiennes został doceniony w branży za romantyczny dramat wojenny z 1996 r. pt. "Angielski Pacjent". Film wyreżyserowany przez Anthony'ego Minghellę oparty na powieści Michaela Ondaatje o tym samym tytule opowiada o ciężko poparzonym i rannym w czasie wojny pilocie, który w szpitalu jest pod opieką młodej kanadyjskiej pielęgniarki. W serii retrospekcji widzowie poznają jego historię i romanse.
Z Fiennesem wystąpili Juliette Binoche, Willem Defoe, Kristin Scott Thomas i Colin Firth. Obraz przyniósł 9-krotny zysk i zarobił 232 mln dol. Umieszczono go też w kanonie najważniejszych brytyjskich filmów. Podczas ceremonii rozdania Oscarów zgarnął aż dziewięć statuetek przy 12 nominacjach. Jednak tutaj sam Fiennes, podobnie jak w przypadku rozdania Złotych Globów, musiał zadowolić się nominacją (w przeciwieństwie do Binoche).
"Wierny Ogrodnik" (2005)
W 2005 r. wyszedł thriller dramatyczny w reżyserii Fernando Meirellesa pt. "Wierny Ogrodnik", oparty na powieści Johna le Carré z 2001 r. Przedstawia historię brytyjskiego dyplomaty w Kenii, który próbuje ustalić, kto jest odpowiedzialny za zamordowanie jego żony, wolontariuszki (w tej roli Rachel Weisz). W retrospekcjach można też poznać ich historię miłosną.
W powstanie i produkcję filmu włożono 25 mln dol., ale obraz zarobił 82,4 mln. Spotkał się też z pozytywnymi recenzjami. Miał cztery nominacje do Oscara, a statuetkę otrzymała Weisz. Fiennes był z kolei nominowany do British Academy Film Awards i do kilku innych, nieco mniejszych nagród.
Seria o Harrym Potterze
Wśród najważniejszych ról Fiennesa nie da się pominąć wszystkim dobrze znanego Lorda Voldemorta: głównego czarnego charakteru w serii filmów o Harrym Potterze (w którego wcielił się Daniel Radcliffe). Choć, jak wiemy, dzięki specyficznej charakteryzacji był tam niemal nie do poznania.
Chyba nikomu nie trzeba przypominać potteromanii, jaką wywołało siedem powieści fantasy o młodym czarodzieju autorstwa J.K. Rowling. Ich adaptacja w postaci serii ośmiu filmów (pierwszy pt. "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" miał premierę 2001 r.; ostatni pt. "Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II" – w 2011 r.) okazała się równie dużym sukcesem kasowym i łącznie przyniosła 7,7 mld zysku.
Fiennesa można było zobaczyć w czterech częściach: "Harry Potter i Czara Ognia", "Harry Potter i Zakon Feniksa", "Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część I" i "Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część II". Za swoją rolę w tym ostatnim był nominowany m.in. do Saturn Awards.
"Grand Budapest Hotel" (2014)
W amerykańsko-niemieckim komediodramacie z 2014 r. w reżyserii Wesa Andersona pt. "Grand Budapest Hotel" zebrano prawdziwie gwiazdorską obsadę i takie nazwiska jak Adrien Brody, Jeff Goldblum, Edward Norton, Tilda Swinton, Bill Murray, Jude Law, Willem Dafoe, Harvey Keitel czy Saoirse Ronan. Fiennes gra główną rolę: wyjątkowego konsjerża w dwudziestowiecznym znanym hotelu, który został wrobiony w morderstwo bogatej wdowy.
Film poradził sobie bardzo dobrze w box office i przy 25 mln dol. budżetu zarobił 172,9 mln. Był też bardzo chwalony przez krytyków i branżę. Zdobył cztery Oscary i miał nominacje w kolejnych pięciu kategoriach. Fiennes za swoją kreację był nominowany do kilku nagród w tym do Złotych Globów, Critics' Choice Movie Awards i British Academy Film Awards.
"The Menu" (2022)
W listopadzie 2022 r. wyszła wyreżyserowana przez Marka Myloda czarna komedia z elementami horroru pt. "The Menu", w której obok Fiennesa wystąpili m.in. Anya Taylor-Joy i Nicholas Hoult. Opowiada o gościach ekskluzywnej restauracji na odległej wyspie, którzy dowiedzieli się, że tamtejszy znany szef kuchni planuje ich zamordować.
Film zarobił 65,2 mln dol., czyli dwa razy więcej niż wynosił budżet. Wśród krytyków przeważały pozytywne opinie tak na temat samego obrazu, jak i występów obsady. Fiennes i Taylor-Joy za swoje kreacje otrzymali nominacje do Złotych Globów 2023.