Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro w Sejmie na sali obrad.
Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro w Sejmie na sali obrad. fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER
Reklama.
  • Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym i innych sądach to kwestia, która podzieliła rząd Zjednoczonej Prawicy
  • Premier Morawiecki chce przekonać ministra Ziobrę, by zgodził się na przyjęcie projektu
  • Kilka dni wcześniej projekt błyskawicznie się pojawił w porządku obrad Sejmu, a potem zniknął w wyniku sprzeciwu posłów Solidarnej Polski
  • Spotkanie Morawiecki – Ziobro odbyło się w piątek 23 grudnia. Rozmowa premiera z ministrem sprawiedliwości zaplanowana była na półtorej godziny. Jednak okazało się, że szef rządu i jego podwładny debatowali znacznie dłużej – jak informuje TVN24 spotkanie Ziobry z Morawieckim trwało aż pięć godzin.

    Nie wiadomo czy i jakie ustalenia zapadły na spotkaniu. Politycy obozu Zjednoczonej Prawicy nie skomentowali jego przebiegu. Nie wiadomo czy i w jaki sposób rząd PiS zamierza odblokować europejskie pieniądze dla Polski. Jedną z przeszkód jest niezgoda formacji Zbigniewa Ziobry. Kolejną: sprzeciw prezydenta Andrzeja Dudy, któremu nie podoba się możliwość sprawdzania, czy tzw. neosędziowie, których nominował, nie są zależni od PiS.

    Jeszcze przed naradą premiera i ministra swoje oczekiwania wyraził poseł PiS Marek Ast.

    – Mam nadzieję, że podczas spotkania Morawiecki – Ziobro dojdzie do uzgodnienia części stanowisk, przynajmniej protokołu rozbieżności. Granicą niezgody jest Konstytucja. W nowelizacji ustawy o SN nie znajduję zagrożenie dla Konstytucji – powiedział poseł Ast cytowany przez Polskie Radio 24 na Twitterze.

    W innym tonie negocjacje Ziobro – Morawiecki skomentował poseł Koalicji Obywatelskiej Sławomir Nitras. "Na święta miały być pieniądze z UE, a zamiast tego mamy 'szczyt' MorawieckiZiobro. Wesołych Świąt Polacy" – zatweetował Nitras.

    Wojna w rządzie. Partia Ziobry atakuje Morawieckiego

    Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki jest od dawna ostro krytykowany przez ugrupowanie swojego podwładnego. Ostatnio jeden z ludzi Ziobry, wiceminister klimatu Jacek Ozdoba, oświadczył w programie "Tłit" Wirtualnej Polski, że polityka rządu PiS po odejściu premier Beaty Szydło to pasmo porażek.

    5 grudnia premier Morawiecki za karę pozbawił wiceministra Ozdobę kompetencji w resorcie, ale zostawił mu stanowisko. Jednak już 15 grudnia Morawiecki wycofał się z kary dla Ozdoby.

    Poparcie Solidarnej Polski wyniosło 0,7 proc. w sondażu przeprowadzonym przez IBRiS pod koniec lipca.