Kreml ma coraz większe problemy z wyjaśnieniem, dlaczego rosyjskie wojsko przegrywa wojnę w Ukrainie. Tymczasem Zachód – w tym w dużej mierze Niemcy – wspierają Kijów coraz większymi dostawami broni. Z tego powodu rząd w Berlinie stał się celem jednego z najnowszych ataków rosyjskiej propagandy.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Niemcy są aktualnie jednym z największych dostawców broni dla Ukrainy. To niezwykle złości Moskwę
Widać to szczególnie w propagandowej telewizji w Rosji. Rząd RFN jest celem coraz ostrzejszych ataków propagandzistów Kremla, którzy otwarcie grożą Niemcom
Ukraiński polityk Anton Geraszczenko opublikował na Twitterze nagranie z rosyjskiej telewizji. Jest to jeden wielki atak na rząd w Berlinie za dostawy broni dla Kijowa, które RFN sukcesywnie zwiększa.
Rosyjska propaganda straszy wojną z Niemcami
– Widzimy, co się dzieje. Niemcy to 80-milionowy naród ze skomplikowaną historią, który jest zagrożeniem dla nas. Mają historyczną traumę, którą spróbują pokonać. Mam na myśli ostatnią wojnę (II wojna światowa). Z tego powodu z obawą patrzę, co tam się dzieje. Osoby, które mówią, że jesteśmy skazani na sojusz z Niemcami to niepoprawni optymiści. To bardziej, niż pewne, że będziemy musieli iść z nimi na wojnę – przekonuje swoich widzów Siergiej Mardan z bliskiej Kremlowi "Komsomolskiej Prawdy".
W międzyczasie na ekranie widzowie mogą sobie przeczytać na pasku, że "Rosja prowadzi operację specjalną na Ukrainie", a nie żadną wojnę. "Uwaga, Niemcy! Rosyjska propaganda myśli, że Niemcy i Rosja znów będą w stanie wojny" – tak skomentował wywód Mardana ukraiński polityk.
"Dziękuję kanclerzowi RFN za decyzję o dostarczeniu Ukrainie baterii rakiet Patriot. Wraz z dostarczonym wcześniej systemem IRIS-T i działami Gepard Niemcy wnoszą istotny wkład w przechwytywanie wszystkich rosyjskich rakiet" – stwierdził wówczas Wołodymyr Zełenski. Do Ukrainy pojadą takżetransportery opancerzone Marder.
Do tej pory Niemcy zrealizowały do Ukrainy dostawy o wartości 2,3 mld euro (są to konkretne dostawy broni i sprzętu). Wyżej niż Niemcy jest Wielka Brytania, która przekazała broń i sprzęt za 1,8 mld euro, a kolejne 2,2 mld euro to fundusze, które dotyczą pomocy finansowej o przeznaczeniu wojskowym, czyli np. na sfinansowanie przyszłego zakupu broni.
Najwięcej broni Ukrainie dostarczają oczywiście Stany Zjednoczone. Łącznie USA wsparły Ukrainę kwotą 23 mld euro pomocy wojskowej, w tym 4,5 mld euro to pieniądze, które dotyczą pomocy finansowej o przeznaczeniu wojskowym w przyszłości.
Celami, które w razie wojny mogłyby zostać zaatakowane przez siły specjalne armii rosyjskiej, są m. in. obiekty Federalnej Agencji ds. Sieci, która na zlecenie Federalnego Ministerstwa Gospodarki zajmuje się rozwiązaniami w dziedzinie telekomunikacji, energetyki oraz energii elektrycznej i gazu.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.