nt_logo

Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło Azję. Odczuwalne było w kilku dużych krajach

redakcja naTemat

21 marca 2023, 18:51 · 2 minuty czytania
Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło we wtorek Azję. Było odczuwalne w Afganistanie, Pakistanie oraz Indiach. Według pierwszych świadków nie było ofiar, ale na pewno są zniszczenia materialne. Później okazało się, że jest kilku zabitych w Pakistanie. Media informują o czterech zabitych.


Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło Azję. Odczuwalne było w kilku dużych krajach

redakcja naTemat
21 marca 2023, 18:51 • 1 minuta czytania
Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło we wtorek Azję. Było odczuwalne w Afganistanie, Pakistanie oraz Indiach. Według pierwszych świadków nie było ofiar, ale na pewno są zniszczenia materialne. Później okazało się, że jest kilku zabitych w Pakistanie. Media informują o czterech zabitych.
Trzęsienie ziemi w Azji Google Maps

Potężne trzęsienie ziemi w Azji

Jak podaje telewizja Al Jazeera English, silne trzęsienie ziemi było odczuwalne w niektórych częściach Afganistanu, Pakistanu i Indii. "Nie ma bezpośrednich doniesień o ofiarach wtorkowego trzęsienia ziemi" – podała na początku stacja.


Wstępne doniesienia mówią, że wstrząsy były odczuwalne w stolicy Afganistanu, Kabulu, a także w wielu pakistańskich miastach, w tym w Islamabadzie i Lahore.

Trzęsienie ziemi było odczuwalne w Afganistanie, Pakistanie i Indiach

Świadkowie donoszą również o wstrząsach w administrowanym przez Indie Kaszmirze, a także w stolicy Indii, New Delhi.

Al Jazeera English przekazała, że mieszkańcy Kaszmiru pospiesznie wyszli z domów, gdy w regionie odczuwalne były silne wstrząsy. Panika i strach uderzyły w nich, gdy przypomnieli sobie niszczycielskie trzęsienie ziemi z zeszłego miesiąca w Turcji i Syrii.

– Siedzieliśmy w naszym domu, kiedy zobaczyliśmy, że wszystko wokół nas się trzęsie. Początkowo nie było to bardzo silne, ale kiedy pospieszyliśmy na zewnątrz, zobaczyliśmy, że wszyscy na ulicy płaczą – powiedział Al Jazeerze Muhammad Yasin, mieszkaniec miasta Srinagar. Nie ma doniesień o zniszczeniach lub ofiarach śmiertelnych w regionie.

Z kolei Niemieckie Centrum Badań Nauk o Ziemi (GFZ) podało, że trzęsienie ziemi o sile 6,8 nawiedziło dokładnie region Hindukusz w Afganistanie. "Trzęsienie miało miejsce na głębokości 184 km" – dodał GFZ.

A "The Washington Post", powołując się na dane biuro meteorologiczne Pakistanu poinformowało, że trzęsienie ziemi miało magnitudę 7,7. 

Natomiast według danych amerykańskiej agencji geologicznej (United States Geological Survey) trzęsienie ziemi miało magnitudę 6,5, a jego epicentrum znajdowało się 40 km od miasta Jurm. 

Na pewno są materialne zniszczenia po tym trzęsieniu ziemi, jest kilku zabitych

Z filmików zamieszczonych w mediach społecznościowych wynika, że na pewno są zniszczenia materialne w np. budynkach mieszkalnych. Później okazało się, że jest kilku zabitych w Pakistanie. Media informują o czterech zabitych.

Przypomnijmy, że do ogromnych trzęsień ziemi doszło ostatnio także na terenie Turcji i Syrii. Było to w poniedziałek, 6 lutego. W kolejnych dniach i tygodniach występowały kolejne trzęsienia, o mniejszej skali, czyli tzw. wstrząsy wtórne.

– Katastrofa, która miała miejsce na obszarze szerszym niż całe terytorium wielu krajów świata, nastąpiła w tak niewielkiej odległości od powierzchni ziemi, zwielokrotniając zniszczenia w porównaniu z innymi poważnymi trzęsienia ziemi w historii – podkreślał wówczas prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan.

I dodał: "Te kolejne trzęsienia ziemi uwolniły energię równoważną setkom najpotężniejszych bomb atomowych". Tereny w Turcji dotknięte katastrofą to Gaziantep, Adiyaman, Malatya, Hataty, Adana, Diyarbakir, Kilis, Osmaniye i Sanliurfa. Zginęło, w obu krajach – Syrii i Turcji, ponad 50 tys. osób. Duże trzęsienia ziemia nawiedziły Turcję także w 1999 i 1939 roku.