Rodzicom dzieci transpłciowych pokazano "rewelacje" przedstawiane na wiecach i występach przez Andrzeja Dudę, Jarosława Kaczyńskiego, Przemysława Czarnka i abpa Marka Jędraszewskiego. Jak na nie zareagowali? Zobaczcie poruszające nagrania zrealizowane w ramach kampanii "My, Rodzice dzieci trans", której partnerem jest portal naTemat.pl.
Reklama.
Reklama.
"My, rodzice dzieci trans"
– To nie jest jakieś LGBT.... To są ludzie, którzy mają mamę, tatę, takich jak my. To są ludzie, którzy na dzień dobry mają w życiu pod górkę – reagują rodzice osób transpłciowych. – Oni jeszcze motywują, żeby ich nie kochać. Żeby ich nienawidzić. Żeby się ich bać. Strach powoduje agresje – dodają.
– Jest mi po prostu przykro. A mówi się transpłciowi, a nie transwestyci – zauważa kolejna bohaterka kampanii "My, rodzice dzieci trans". – Szlag mnie trafia, jak słyszę takie wypowiedzi. Oni nie mają pojęcia, przez co my przechodzimy – podkreśla.
Nasze dzieci mają prawo do życia – bezpiecznego i godnego! My, rodzice osób transpłciowych, chcemy opowiedzieć o sobie i naszych dzieciach: zobaczcie, niczym się od was nie – to przekaz, który płynie z kampanii "My, rodzice dzieci trans".
Dokładnie 31 marca 2023 roku, w Międzynarodowy Dzień Widoczności Osób Transpłciowych, rusza kampania społeczna zainicjowana przez stowarzyszenie My, Rodzice i fundację Równik Praw.
Akcja "My, Rodzice dzieci trans" ma na celu szeroką edukację polskiego społeczeństwa na temat transpłciowości. Inicjatywa ma pokazać, że przyzwolenie na nienawistne wypowiedzi polityków i innych osób publicznych odbiera godność osobom transpłciowym i bezpośrednio zagraża ich życiu, dotykając też całe ich rodziny.
– Moje dziecko nikogo nie krzywdzi. To ono jest wyśmiewane przez polityków, narażone na hejt. Gdy pierwszy raz usłyszałam słowa Kaczyńskiego wypowiadane latem na wiecu we Włocławku, w odruchu przerażenia wyłączyłam telewizor, żeby nie dotarły one do mojego syna – mówi Agata Misiorna, mama młodego transpłciowego mężczyzny.
– Cała masa dzieci transpłciowych jest wyrzucana z domu. Te dzieci się tną, rzucają się z mostów, pod pociągi, podcinają sobie żyły. Często im się udaje. Ja nie muszę mieć córki. Mam żywe, szczęśliwe dziecko. Zdecydowanie wolę to od martwej córki – mówi uczestniczka kampanii.
Reżyserem krótkich form dokumentalnych prezentowanych w ramach kampanii na stronie zrozumiećtranspłciowość.pl jest Marek Kozakiewicz, dokumentalista wyróżniony m.in. nominacją za film Silent love na festiwalu Polskich Nagród Filmowych Orły 2023. Treści video w ramach całej akcji „My, Rodzice dzieci trans” dopełniają materiały z rozmów z rodzicami zrealizowane przez Wojtka Smarzowskiego – reżysera takich filmów jak Wesele, Róża czy Wołyń.
Więcej o kampanii przeczytacie na stronie zrozumiectransplciowosc.pl