Jak rozpalić grilla bez gotowej rozpałki? Wykorzystaj nasze sposoby i patrz jak płonie
redakcja naTemat
19 kwietnia 2023, 15:49·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 19 kwietnia 2023, 15:49
Grilla można rozpalić na wiele sposobów. Nie zawsze najlepszych wyborem są gotowe rozpałki, które niekiedy kiepsko się palą i brzydko pachną. Zdarza się też, że ich zapach przechodzi do jedzenia, co odbiera radość z ucztowania na zewnątrz. Istnieją jednak sposoby, by rozpalić grilla bez rozpałki ze sklepu. Oto jak to zrobić.
Reklama.
Reklama.
Jak rozpalić grilla bez podpałki ze sklepu?
Te sposoby są szybkie i niezawodne
Do wyboru są podpałki naturalne lub domowe
Naturalne rozpałki do grilla – najlepsze pomysły
Grilla możemy rozpalić tym, co znajdziemy dookoła. Dobrym rozwiązaniem są suche rośliny lub ich fragmenty. Pamiętajmy jednak, by nie niszczyć przy tym roślin i nie straszyć zwierząt, np. gryzoni, jeży lub ptaków.
Pomysły na naturalną rozpałkę do grilla:
kora z drzewa;
suche gałązki;
sucha trawa;
trociny;
naturalny sznurek konopny.
Naturalna rozpałka do grilla powinna być stosowana tak samo ta sklepowa. Węgiel należy ułożyć w mały stożek, a do środka włożyć podpałkę, np. suchą trawę i ją podpalić. Istotne jest to, żeby dochodził do niej tlen.
W razie potrzeby można dołożyć więcej rozpałki i węgla. Gdy pojawi się ogień, nie wolno go gasić. Należy poczekać, aż sam się wypali, a gdy na węglu pojawi się biały nalot, można wstawić na ruszt ulubione kiełbaski czy karkówkę.
Można też spróbować z grillem w wersji wege. Dobrym pomysłem są grillowane ziemniaki, szparagi, cukinie, brzoskwinie i ser halloumi – takie potrawy są zdrowe i bardzo smaczne, choć nie każdemu będą odpowiadać.
Domowe rozpałki do grilla – co się nadaje, jak zrobić?
Z czego zrobić rozpałkę do grilla, gdy nie mamy pod ręką tej sklepowej, a nie chcemy niszczyć roślin lub nie mamy do nich dostępu? Dobrym pomysłem na domową rozpałkę do grilla są łatwopalne ciecze (koniecznie nietoksyczne!), karton i papier.
Pomysły na domową rozpałkę do grilla:
"szare" gazety;
wytłaczanki na jajka;
opakowania z tektury falistej;
gałązki nasączone parafiną;
whisky.
Przypomnijmy, że nie każdy alkohol nadaje się do rozpalania grilla, np. piwo ma za małe stężenie alkoholu, by płonąć. Natomiast whisky jest napojem wysokoprocentowym, oprócz tego zawiera cukier, który rozkłada się w ogniu i uwalnia łatwopalną substancję.
Grilla domową rozpałką rozpalamy tak samo jak z rozpałką roślinną lub ze sklepu – z węgla układamy niewielki stożek, do jego środka wkładamy niewielką ilość domowej podpałki, którą podpalamy. W razie potrzeby dodajemy jej więcej.
W przypadku rozpalania grilla whisky należy nasączyć alkoholem gazetę lub pocięty na niewielkie kawałki karton. Należy przy tym zachować ostrożność, ponieważ alkohol jest łatwopalny, a płomień, tak jak i alkohol potrafi zaskoczyć...