Moje wielkie greckie wesele
Śluby i wesela to wdzięczny temat filmów Fot. Kadr z filmu "Moje wielkie greckie wesele"
Reklama.

Osiem filmów o ślubach i weselach

Tych osiem filmów o ślubach warto znać. Który jest twój ulubiony? A może jakiś dopisałabyś do naszej listy?

1. Moje wielkie greckie wesele (2002)

logo
Fot. Kadr z "Moje wielkie greckie wesele"

Kanadyjska komiczka Nia Vardalos zainspirowała się swoją prawdziwą historią miłosną i greckim pochodzeniem, a rezultatem jest "Moje wielkie greckie wesele", kinowy hit z 2002 roku. Bohaterką jest 30-letnia Toula, która ku utrapieniu swojej dużej konserwatywnej rodziny nie zakochuje się w Greku, ale w białym Amerykaninie (John Corbett). Ich ślub stanie się areną starć kulturowych między dwoma światami, co oznacza, że jest naprawdę prześmiesznie. Z "Moim wielkim greckim weselem" utożsamią się zresztą nie tylko Grecy, ale wszyscy, których czeka przedślubna przeprawa ze swoją chaotyczną, choć kochającą rodziną.

2. Mój chłopak się żeni (1997)

logo
Fot. Kadr z "Mój chłopak się żeni"

W tym hicie z lat 90. niezrównana Julia Roberts gra Julianne, zadziorną krytyczkę kulinarną, która jest zakochana w swoim najlepszym przyjacielu. Problem w tym, że Michael (Dermot Mulroney) zaręczył się z Kimmy (Cameron Diaz), słodką i nieco naiwną córeczką bogatego tatusia. Julianne przybywa na ślub pary w jednym celu: musi go przerwać. Mimo że bohaterka miejscami zachowuje się wręcz diabolicznie, to "Mój się chłopak się żeni" to urocza i zabawna komedia romantyczna, która udowadnia, że szczęśliwe zakończenie nie zawsze musi wyglądać tak samo.

3. Mamma Mia (2008)

logo
Fot. Kadr z "Mamma Mia"

Kultowa "Mamma Mia" to nie tylko musical czy film o wakacjach, ale również ślubny film. Akcja tego hitu z gwiazdorską obsadą dzieje się bowiem tuż przed ślubem Sophie Sheridan (Amanda Seyfried), córki niezależnej Donny (Meryl Streep). W chaotycznych przygotowaniach na greckiej wyspie wcale nie pomoże sekretny plan Sophie, aby sprowadzić trzech byłych kochanków matki, z których jeden jest jej ojcem. Tylko właściwie... który? Pewne jest jedno: zabawa przy dźwiękach przebojów Abby jest przednia.

4. Teściowie (2021)

logo
Fot. Kadr z filmu "Teściowie"

"Teściowie" z gwiazdorską obsadą (Maja Ostaszewska, Marcin Dorociński, Izabela Kuna, Adam Woronowicz) to nie tylko dobra polska komedia, ale również dobra polska komedia o... ślubie. A właściwie o ślubie, który się nie odbył. Mimo to rodzice niedoszłych małżonków zapraszają gości na wesele, a ci szampańsko się bawią, chociaż pary młodej brak. Tytułowi teściowie, których różni wszystko, zaczynają jednak publicznie prać brudy i skakać sobie do gardeł, czego efektem jest naprawdę zabawny film (we wrześniu do kin wejdzie sequel hitowej komedii "Teściowie 2").

5. Cztery wesela i pogrzeb (1994)

logo

Richard Curtis to król brytyjskiej komedii romantycznej. To temu znakomitemu scenarzyście zawdzięczamy przecież: "Notting Hill", "Dziennik Bridget Jones", "To właśnie miłość" czy "Czas na miłość" (te dwa ostatnie tytuły również mogłyby znaleźć się na tej liście). Pierwsze były jednak "Cztery wesela i pogrzeb" w reżyserii Mike'a Newella, które zrobiły z Hugh Granta gwiazdę. Ten przezabawny, ironiczny, słodko-gorzki i bardzo brytyjski film opowiada, jak w tytule, o czterech ślubach i jednym pogrzebie, ale przede wszystkim o skomplikowanej miłości Charlesa i Carrie (Andie MacDowell). Klasyk.

6. Druhny (2011)

logo

"Kac Vegas" (który się na tej liście nie zmieścił) to film o ślubie z męskiej perspektywy, a "Druhny" – z damskiej. Jak widać świat potrzebował sprośnych komedii o kobietach, bo film z Kristen Wiig (współautorką scenariusza), Mayą Rudolph, Melissą McCarthy, Rose Byrne, Wendi McLendon-Covey i Ellie Kemper był kinowym przebojem. Ta opowieść o druhnach, które przygotowują się do ślubu swojej przyjaciółki, jest bardzo niepoprawna i bardzo zabawna.

7. Wesele (2004)

logo
Fot. Kadr z "Wesela"

Bardzo nietypowy film w tym zestawieniu, który różni się od pozostałych propozycji, ale nie mogło go tutaj zabraknąć. W końcu tytuł (nawiązujący oczywiście do "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego) mówi sam za siebie. Ta historia pewnego ślubu, który córce urządza najbogatszy mieszkaniec wsi, śmieszy, ale i przeraża. Wojciech Smarzowski celowo przejaskrawia bowiem wszystkie przaśne weselne tradycje i celnie punktuje polskie przywary: pijaństwo, kołtuństwo, przaśność, ksenofobię, miłość do pieniądza. W 2021 roku do kin weszło kolejne "Wesele" Smarzowskiego, ale tutaj ślub jest tylko tłem do pokazania trudnej polskiej historii.

8. Narzeczony mimo woli (2009)

logo
Fot. Kadr z filmu "Narzeczony mimo woli"

"Narzeczony mimo woli", komedia romantyczna z Sandrą Bullock i Ryanem Reynoldsem, opowiada o Margaret, bizneswoman, której grozi deportacja z USA (bohaterka jest Kanadyjką). Trzeźwo myśląca kobieta postanawia temu zaradzić. Jak? Weźmie... szybki ślub. Nie ma jednak z kim, dlatego wybór pada na jej asystenta. Margaret, dość wredna szefowa, stawia mu ultimatum, a Andrew nie ma wyjścia i musi przedstawić "narzeczoną" swojej rodzinie. Co dalej? Możemy się domyślić, ale i tak jest bardzo zabawnie.