Plan obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Oto lista wydarzeń
Dominika Stanisławska
31 lipca 2023, 11:30·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 31 lipca 2023, 11:30
1 sierpnia obchodzimy 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W stolicy przygotowano cały program obchodów. Te zaczęły się już kilka dni wcześniej, jednak główne uroczystości odbędą się 1 sierpnia. Start już o godz. 9:00. W tym roku wydarzenie organizowane jest pod hasłem "Miłość istnieje zawsze".
Reklama.
Reklama.
W tym roku z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowano, poza tradycyjnymi już biegami powstańczymi, koncert Sorry Boys, spektakl teatralny i grę miejską. Jak dokładnie będą przebiegać obchody?
79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – lista wydarzeń
Uroczystości główne zaczną się już o godzinie 9:00 przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela "Montera", dowódcy Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego przy ul. Filtrowa 68 (dawna siedziba konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK).
Potem obchody przeniosą się na zbieg ulic Karowej i Browarnej, gdzie do godz. 12:30 potrwa składanie kwiatów pod pomnikiem Stanisława Jankowskiego "Agatona", który był architektem i urbanistą.
W tym samym czasie przy pl. Krasińskich potrwa składanie kwiatów pod pomnikiem Kobietom Powstania Warszawskiego oraz pod pomnikiem gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego "Motyla" w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego przy ul. Rozbrat.
O 10:00 rozpoczną się uroczystości pod pomnikiem Mokotowa Walczącego 1944. Zostanie podniesiona na maszt flaga państwowa, rozpalenie "Ognia pamięci" i włączenie iluminacji pomnika na 63 dni. Wszystko będzie miało miejsce w Parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera przy ul. Puławskiej.
Ok. godziny 11:00 tuż po poprzedniej uroczystości rozpocznie się Marsz Mokotowa, czyli przemarsz z Parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera do ul. Dworkowej. Tam o 11:30 przewidziane jest złożenie kwiatów pod obeliskiem Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa.
O 13:15 przewidziane jest złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota" przy zbiegu ul. F. Chopina i Al. Ujazdowskich. Z kolei o 14:00 odbędzie się uroczystość przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy zbiegu ulic Wiejskiej i J. Matejki.
W godzinach od 16:00 do 18:30 będą trwały kolejne uroczystości, czyli najpierw złożenie kwiatów na grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" przy Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W międzyczasie godzina "W", czyli o 17:00 w Warszawie słychać będzie syreny. Całe miasto się zatrzyma, aby oddać hołd bohaterom miasta.
Przewidziane jest także złożenie kwiatów pod pomnikiem Matki przy ul. Józefa Sowińskiego, przy tablicy upamiętniającej Szare Szeregi oraz przy kamieniu poświęconym Powstańcom i Ludności Cywilnej Warszawy Wywiezionym i Zamordowanym w Obozach Koncentracyjnych przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.
O 18:30 odbędzie się uroczystość złożenia kwiatów na kurhanie, w którym znajdują się prochy ponad 50 tysięcy mieszkańców stolicy i ich powstańczego wojska. Będzie miała miejsce modlitwa międzyreligijna przy pomniku Polegli Niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawy.
1 sierpnia odbędą się także uroczystości organizowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego. O 17:00 rozpocznie się akcja "Wolność Łączy", której celem jest upamiętnienie godziny "W" oraz upowszechnianie wiedzy o znaku Polski Walczącej.
Z kolei o 20:30 "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". To wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru kierowanego przez Jana Stokłosę. Wydarzenie będzie miało miejsce przy pl. marsz. J. Piłsudskiego. Jak informuje Muzeum, śpiewniki można pobrać na stronie www.1944.pl.
O północy odbędzie się premiera spektaklu "Cisza" w reżyserii Michała Zadary. Spektakl będzie można zobaczyć w sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego. Trzeba pamiętać, aby wziąć ze sobą zaproszenie.
Od 1 sierpnia będzie też można wybrać się na wystawę upamiętniająca Powstańców z Pułku Armii Krajowej "Baszta". Wydarzenie jest zorganizowane przy współpracy Biblioteki Publicznej Zygmunta Łazarskiego w dzielnicy Mokotów, Urzędu Dzielnicy Mokotów i Muzeum Powstania Warszawskiego. Wystawę można odwiedzać w Parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera (od 1 do 31 sierpnia), a od 1 września w Ogrodach Rektorskich SGH.
Odbędą się także wydarzenia dzielnicowe. Całą rozpiskę obchodów można znaleźć pod tym linkiem. https://um.warszawa.pl/powstaniewarszawskie i wybrać załącznik "Informator o obchodach 79. rocznicy Powstania Warszawskiego".