Harlan Coben to jeden z najpopularniejszych pisarzy kryminałów i thrillerów – nic więc dziwnego, że w ostatnich latach powstało mnóstwo adaptacji jego książek, które w znacznej mierze można znaleźć na popularnych platformach streamingowych. Oto ranking najlepszych seriali na podstawie Cobena.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
"W głębi lasu" dzieje się na dwóch płaszczyznach czasowych. W 1994 roku podczas obozu letniego w niewyjaśnionych okolicznościach ginie młoda dziewczyna. W 2019 roku prawnik Paweł Kopiński, czyli jej dorosły już brat, wciąż nie może pogodzić się ze stratą. Niespodziewanie dostaje sprawę, która doprowadzi go do odkrycia prawdy na temat wydarzeń sprzed dwudziestu pięciu lat.
Choć nie wszystkim finał serialu przypadł do gustu, generalnie doceniano go za trzymającą w napięciu, tajemniczą fabułę oraz zdjęcia. W rolach głównych wystąpili: Grzegorz Damięcki ("Fucking Bornholm"), Agnieszka Grochowska ("Dzień matki") oraz Ewa Skibińska ("Odwilż").
"Podsumowując, 'W głębi lasu' to do tej pory najlepszy polski serial Netflixa – w porównaniu z '1983', bo rywalizacja z wysokobudżetowym, hitowym 'Wiedźminem' w moim odczuciu nie byłaby tu fair. Oby więcej polskich produkcji oryginalnych platformy. I oby były jeszcze lepsze. 'W głębi lasu' to smaczna przystawka, ale czekamy na ucztę" – pisała w swojej recenzji dla naTemat Ola Gersz.
"Harlan Coben: Schronienie" to najnowszy serial na podstawie powieści Harlana Cobena pod tym samym tytułem, która jest tomem otwierającym cykl młodzieżowy pisarza "Mickey Bolitar".
Mickey po śmierci ojca musi zamieszkać z nielubianym wujem na przedmieściach. Szybko znajduje tam jednak przyjaciół – Łyżkę i Emy, którzy razem z nim będą starać się rozwiązać zagadkę tajemniczego zniknięcia nowej uczennicy.
Choć na Amazon Prime Video można zobaczyć dopiero trzy odcinki, zdaniem krytyków i widzów, serial zapowiada się obiecująco. "To solidny thriller kryminalny, który z pewnością przypadnie do gustu osobom kochającym ten gatunek" – czytamy w jednym z komentarzy krytyków na portalu Rotten Tomatoes.
Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video
Zostań przy mnie (2021)
IMDb: 6,9
"Zostań przy mnie" opowiada historię czwórki bohaterów: wychowującej trójkę dzieci Megan, Raya, który był swego czasu obiecującym fotoreporterem, detektywa Broome'a oraz przyjaciółki Megan z dawnych lat, czyli Lorraine.
Każdy z nich skrywa pewien sekret, a w tle czają się zbrodnie sprzed lat. Przeszłość nie pozwoli o sobie zapomnieć żadnemu z bohaterów, a zagrożenie będzie czyhać nie tylko na nich, ale także na ich bliskich.
Serial Netfliksa z 2021 roku oferuje klasyczną trzymającą w napięciu historię w stylu Cobena z wieloma zwrotami akcji. Co ciekawe jednak, na portalu Rotten Tomatoes bardziej docenili go krytycy niż widzowie, co nie jest częste w przypadku produkcji kryminalnych.
Gdzie obejrzeć: Netflix
Safe (2018)
IMDb: 7,2
Tom po śmierci żony samotnie wychowuje dwie córki. Choć ich życie zostało naznaczone tragedią, radzą sobie całkiem dobrze – mieszkają w otoczeniu przyjaciół na zadbanym strzeżonym osiedlu, a na orbicie mężczyzny pojawia się nawet kobieta, z którą może połączyć go coś głębszego.
Gdy ginie jego starsza córka, zaczyna się jednak zastanawiać, czy naprawdę tak dobrze zna swoich sąsiadów, jak mu się wydawało. Sam Tom zresztą skrywa pewną tajemnicę, która nie daje mu spokoju...
"Safe" to gratka nie tylko dla fanów twórczości Harlana Cobena, ale również Michaela C. Halla, czyli kultowego psychopaty z "Dextera". Hall zresztą niedawno powrócił do swojej najsłynniejszej roli w kontynuacji, czyli serialu "Dexter: New Blood".
Gdzie obejrzeć: Netflix
The Stranger (2020)
IMDb: 7,3
Adam Price to przykładny i szanowany w swojej społeczności obywatel. Pewnego dnia podchodzi do niego tajemnicza kobieta w czaszce z daszkiem i wyjawia mu sekret, który wywraca jego życie do góry nogami.
Mężczyzna dowiaduje się, że jego żona udawała ciążę. Niebawem po konfrontacji jego małżonka przepada jak kamień w wodę. Adam tymczasem odkrywa kolejne tajemnice dotyczące jego bliskich, a także dowiaduje się, że także z nieznajomą kobietą wiążę się więcej sekretów, niż mógł podejrzewać.
"The Stranger" to nieprzewidywalny i pełen zwrotów akcji serial, od którego nie będziecie się mogli oderwać. Warto też zwrócić uwagę na świetne kreacje Hanny John-Kamen ("Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy") oraz Stephena Rei ("Gra pozorów").
Gdzie obejrzeć: Netflix
Porzucony według Harlana Cobena (2016)
IMDb: 7,5
W 1995 roku bez śladu ginie pięcioletni Jesse. Dwadzieścia lat później Danny, który był przyjacielem brata zaginionego, jest detektywem. Na jednym z miejsc zbrodni odnajduje DNA nikogo innego, jak właśnie Jesse'ego. Skąd ono się tam wzięło? W rozwikłaniu tej zagadki pomogą Jesse'emu przyjaciele z dzieciństwa.
Co ciekawe, "Porzucony według Harlana Cobena" nie jest oparty na powieści pisarza – Coben był w tym przypadku twórcą oryginalnego scenariusza. Produkcję uważa się jednocześnie za jedną z najlepszych stworzonych przez amerykańskiego pisarza.
"Kolejny znakomicie napisany brytyjski dramat kryminalny, ze zwrotami akcji, humorem i wzruszającymi momentami oraz znakomitą obsadą" – podsumował jeden z krytyków na portalu Rotten Tomatoes.
Na chwilę obecną serial nie jest dostępny na żadnej polskiej platformie VOD.
Niewinny (2021)
IMDb: 7,8
Mateo chciał jedynie przerwać bójkę, a przez przypadek zabił człowieka. Po wyjściu z więzienia planuje zakupić z ciężarną żoną dom. Telefon, który odbiera sprawia, że jego spokój znów zostaje odebrany.
Hiszpański serial "Niewinny" doceniany jest przede wszystkim za to, że przez cały seans widzowie bez chwili oddechu muszą siedzieć jak na szpilkach oraz za wielowymiarowość bohaterów. Krytykuje się go natomiast za nadmierną brutalność, m.in. w pokazywaniu kadrów z sekcji zwłok.
"'Niewinny' to pozycja obowiązkowa dla fanów zagadkowych produkcji z mroczną otoczką. No i oczywiście miłośników Cobena. Wiele osób doceni nie tylko fabułę, ale też sposób realizacji, bo serial po prostu nie jest oczywisty" – recenzował dla naTemat Łukasz Grzegorczyk.
Jestem psycholożką, a obecnie również studentką kulturoznawstwa. Pisanie towarzyszyło mi od zawsze w różnych formach, ale dopiero kilka lat temu podjęłam decyzję, by związać się z nim zawodowo. Zajmowałam się copywritingiem, ale największą frajdę zawsze sprawiało mi pisanie o kulturze. Interesuje się głównie literaturą i kinem we wszystkich ich odmianach – nie lubię podziału na niskie i wysokie, tylko na dobre i złe. Mój gust obejmuje zarówno Bergmana, jak i kiczowate filmy klasy B. Po godzinach piszę artykuły naukowe o horrorach, które czasem nawet ktoś czyta.