Giorgia Meloni zarządziła zmiany na stanowisku dyrektora państwowej stacji Rai. Włochy chcą stworzyć własną wersję TVP, co niepokoi nawet urzędników w Brukseli. – Dla tego rządu Rai jest symbolem dyktatury lewicy. Myślą, że jeśli będą kontrolować media, zmienią narrację kulturową we Włoszech – powiedział informator Politico.
Reklama.
Reklama.
Będzie drugie TVP we Włoszech. Wstrząs po decyzji Giorgii Meloni
Giorgia Meloni po 11 miesiącach rządów zmieniła kierownictwo w państwowej stacji Rai. Odpowiednik TVP we Włoszech zostanie pokierowany przez Giampaolo Rossiego. "To wywołało wstrząs" – czytamy w Politico, które relacjonuje zmiany kadrowe w telewizji.
Rossi jest znany z popierania Donalda Trumpa, Władimira Putina i Viktora Orbana. W sieci publikował dziwne teorie spiskowe o George'u Sorosie oraz atakował USA, obwiniając ten kraj za destabilizację Ukrainy.
"Wina Putina polega na tym, że nie chce podporządkować Rosji dyktatowi Nowego Porządku Świata popieranego przez Sorosa, globalistycznego spekulanta z nawykiem destabilizowania wybranych rządów" – tak o Putinie pisał jeszcze w 2016 roku.
Jak opisało Politico, emocje wywoływały także deklaracje Rossiego ws. Nigeryjczyków, Marokańczyków, Tunezyjczyków i Bośniaków. Porównał ich bowiem do gwałcicieli, morderców, a także stwierdził, że ci "powinni oni zostać uwięzieni, dopóki nie będą mogli zostać odesłani do domu z kopnięciem w du*ę".
Politico dotarło do jednej z osób zatrudnionych w państwowej stacji, która wyjaśniła, jakie są cele Giorgii Meloni. – Dla tego rządu Rai jest symbolem dyktatury lewicy. Myślą, że jeśli będą kontrolować media, zmienią narrację kulturową we Włoszech – powiedział informator dziennika.
Rossi tuż po otrzymaniu nominacji od Giorgii Meloni zapowiedział, że będzie "równoważył narracje medialne", a także "odzyskiwał przestrzenie uzurpowane przez lewicę".
Brzmi znajomo? Podobną zmianę narracji kulturowej zaprowadzono w TVP i w Polskim Radiu pod rządami Jacka Kurskiego. Sytuacja w Rzymie wywołała niepokój nawet wśród urzędników Brukseli.
Jeszcze w zeszłym roku Komisja Europejska przyjęła Akt Wolności Mediów, w ramach którego zgromadzono zasady bezstronności mediów publicznych. I już w tym roku państwowa stacja Rai została wezwana do zastosowania większej niezależności od interesów politycznych.
Niepokój wyraziło także Europejskie Centrum Wolności Prasy i Mediów oraz Europejska Federacja Dziennikarzy.
Meloni demontuje również instytucje kultury. Prezesem rzymskiego muzeum sztuki współczesnej MAXXI został skrajnie prawicowy aktywista. Skrócono także kadencję najstarszej szkoły filmowej w Europie Zachodniej, by móc wpłynąć na wybór nowego kierownictwa.
Trwają także próby usunięcia dwóch dyrektorów najbardziej prestiżowych włoskich teatrów operowych.