W Tatrach spadł śnieg i chociaż zachęca to do wędrówek turystów, którzy kochają zdobywać szczyty pośród białego puchu, obecne warunki na szlakach nie są sprzyjające. Tatrzański park Narodowy wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed lawinami.
Reklama.
Reklama.
Zima prawdopodobnie w końcu zawitała na dłużej w Tatrach. Po małych opadach śniegu, po których po kilku dniach zostawały jedynie kałuże, nareszcie spadło go na tyle dużo, że utrzymuje się na powierzchni, tworząc niesamowite widoki. Niestety, oprócz pięknego krajobrazu, tworzy coś jeszcze - zagrożenie lawinowe i trudne warunki na szlakach.
Jak poinformował Tatrzański Park Narodowy, obecnie na szlakach panują bardzo niekorzystne warunki, a wędrówka po nich może skończyć się tragicznie. Wydano także ostrzeżenie pierwszego stopnia przed lawinami i zalecono, aby niedoświadczone i bez odpowiedniego sprzętu osoby, nie wychodziły w tej chwili w góry.
I stopień zagrożenia lawinowego określany jest jako niski, podczas którego pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest możliwe, jednak tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w bardzo stromym, lub ekstremalnym terenie. Możliwe jest także samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin.
Duża warstwa białego puchu to nie jedyny problem. Na szlakach jest bardzo ślisko, a wraz z nadchodzącymi dniami i opadami, sytuacja może się jeszcze pogorszyć.
Jeśli planujesz w najbliższym czasie udać się w Tatry, zalecamy, aby najpierw sprawdzić komunikaty TPN i dobrze przygotować się do wędrówki. A jeżeli nie masz doświadczenia w trudniejszych warunkach - lepiej odczekaj, aż zagrożenie lawinowe minie.
Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. Już od wysokości około 1200 m n.p.m. zalega świeży śnieg, który w wyższych partiach Tatr jest nieprzetarty – miejscami wiatr utworzył głębokie zaspy, szczególnie w formacjach wklęsłych i pod ścianami. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.
TPN
Napisał Tatrzański Park Narodowy w komunikacie
Miejscami występują pod śniegiem oblodzenia i jest ślisko. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Na niżej położonych szlakach jest bardzo mokro i błotniście.