Brie Larson, Lekcje chemii
"Lekcje chemii" to serial dla fanów retro Fot. Kadr z "Lekcji chemii" / Apple TV+
Reklama.

Seriale w stylu retro. Nie tylko "Lekcje chemii"

Oto siedem seriali retro dla fanek i fanów ubiegłych dekad XX wieku. Niektóre są bardziej znane, inne mniej, ale wszystkie są naprawdę warte obejrzenia.

1. Lekcje chemii (2023-, Apple TV+)

logo
Fot. Apple TV+

"Lekcje chemii" to najnowszy serial (a właściwie miniserial) na tej liście – jego ostatni, siódmy odcinek zostanie wyemitowany 24 listopada. Jest ekranizacją bestsellerowej powieści Bonnie Garmus pod tym samym tytułem i dzieje się w latach sześćdziesiątych XX wieku. Opowiada o chemiczce Elizabeth Zott (laureatka Oscara i gwiazda "Marvels" Brie Larson), która po stracie pracy w laboratorium zaczyna prowadzić telewizyjny program kulinarny, w którym edukuje gospodynie domowe w naukowych tematach. "Lekcje chemii" mają świetne recenzje, są hitem i warto sięgnąć zarówno po serial Apple TV+, jak i książkę.

2. Wspaniała pani Maisel (2017-2023, Prime Video)

logo
Fot. Prime Video

"Wspaniała pani Maisel" to znakomity serial Prime Video, który zakończył się w tym roku po pięciu sezonach. To historia Miriam "Midge" Maisel (Rachel Brosnahan) gospodyni z Nowego Jorku, matki i żony, która odkrywa, że ma talent komediowy i postanawia zostać gwiazdą stand-upu. A to nie jest łatwe w seksistowskich latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, w których podział ról płciowych był dokładnie ustalony: kobieta miała być piękna, dbać o rodzinę i dom, a mężczyzna – ten dom utrzymywać. Produkcja Amazona jest zabawna, bystra, poruszająca i naprawdę trudno się oderwać od historii Midge, jej rodziny i przyjaciół.

3. Telefonistki (2017-2020, Netflix)

logo
Fot. Netflix

"Telefonistki" były pierwszym oryginalnym hiszpańskim serialem Netfliksa. Opowiadają o czterech kobietach: Lidii (Blanca Suárez), Carlocie (Ana Fernández), Marii (Nadia de Santiago) i Ángeles (Maggie Civantos), które pod koniec lat dwudziestych zatrudniają się w Madrycie jako telefonistki. To stylowa współczesna telenowela, w której nie brakuje intryg, zbrodni, romansów, kłamstw, zwrotów akcji i... oszałamiających kostiumów. Przede wszystkim to jednak historia silnej kobiecej przyjaźni. Serial łączy liczy pięć sezonów.

4. Mad Men (2007-2015, Prime Video)

logo
Fot. Kadr z serialu "Mad Men"

"Mad Men" nazywani są jednym z najlepszych seriali w historii telewizji i nie jest to przesadzone. Ten kultowy dramat kostiumowy stacji AMC z fenomenalnym Jonem Hammem doczekał się siedmiu sezonów i łącznie zdobył... 79 nagród (oraz 297 nominacji), w tym Emmy i Złote Globy. Akcja dzieje się w latach sześćdziesiątych i skupia na Donie Draperze, dyrektorze kreatywnej agencji reklamowej na Manhattanie oraz ludziach z jego życia zawodowego i prywatnego. Jeśli szukasz inteligentnego serialu, który pokaże zmiany obyczajowe w amerykańskim społeczeństwie w tym okresie, to nie ma nic lepszego niż "Mad Men".

5. Mrs. America (2020, Disney+)

logo
Fot. Kadr z serialu "Mrs. America"

W miniserialu "Mrs. America" Cate Blanchett wciela się w Phyllis Schlafly, słynną konserwatywną aktywistkę, która w latach siedemdziesiątych XX wieku stanęła przeciwko amerykańskiemu ruchowi feministycznemu. To nie jedyna historyczna postać w tej znakomitej produkcji, m.in. Rose Byrne zagrała słynną działaczkę Glorię Steinem, nagrodzona Emmy Uzo Aduba – polityczkę Shirley Chisholm, a Tracey Ullman to serialowa Betty Friedan, autorka głośnej książki "Mistyka kobiecości". "Mrs. America", która pokazuje różne oblicza kobiecości, liczy dziewięć odcinków.

6. Masters of Sex (2013-2016, Prime Video)

logo
Fot. Kadr z serialu "Masters of Sex"

"Masters of Sex" to serial o seksie, a właściwie o badaniach nad nim. Ten świetny dramat z Michaelem Sheenem i Lizy Caplan skupia się na pracach badawczych, jakie w latach pięćdziesiątych rozpoczęli dr William Masters i Virginia Johnson, naukowi pionierzy w dziedzinie ludzkiej seksualności. A ta – jak odkryli badacze – jest znacznie bardziej złożona, niż się wydaje. Serial liczy cztery sezony.

7. Gambit królowej (2020, Netflix)

logo
Fot. Netflix

"Gambit królowej" to niemiłosiernie wciągający hit Netfliksa oparty na powieści Waltera Tevisa o Beth Harmon, (fikcyjnej) szachowej geniuszce, która stara się dojść na sam szczyt w świecie szachów, a jednocześnie zmaga się z problemami emocjonalnymi, uzależnieniem od narkotyków i alkoholu. Amerykański miniserial, który składa się z siedmiu odcinków, dzieje się w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, a wrażenie robią w nim również scenografia i kostiumy. Dzięki "Gambitowi królowej" Anya Taylor-Joy stała się gwiazdą, a na ekranie towarzyszą jej m.in. Harry Melling ("Harry Potter), Thomas Brodie-Sangster ("To właśnie miłość") oraz Marcin Dorociński w roli rosyjskiego mistrza, przeciwnika Beth.

Czytaj także: