Putin może zostać Człowiekiem Roku 2023? Kontrowersyjna decyzja amerykańskiego "Time"
Nina Nowakowska
05 grudnia 2023, 13:55·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 05 grudnia 2023, 13:55
Media zawrzały po tym, jak amerykański magazyn "Time" ogłosił listę nominowanych do tytułu Człowieka Roku 2023. Okazało się, że w grupie wybrańców znaleźli się m.in. król Karol III, prezydent Chin Xi Jinping, lalka Barbie i.. Władimir Putin. Tradycja konkursu sięga 1927 roku, a jego celem jest wyłonienie "osoby, grupy lub koncepcji, która wywarła największy wpływ na świat w ciągu poprzednich 12 miesięcy".
Reklama.
Reklama.
Władimir Putin nominowany na Człowieka Roku 2023
Lista nominowanych, wśród których obok brytyjskiego monarchy i lalki Barbie znalazł się rosyjski przywódca, który rozpoczął wojnę w Ukrainie, zbulwersowała media. Tym bardziej, że w ubiegłym roku ten sam tytuł przypadł... prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu.
W opisie tegorocznego nominowanego czytamy, że Władimir Putin dzierży władzę w Rosji od 1999 r i wielokrotnie znalazł się w zestawieniu "100 najbardziej wpływowych osób", tej samej redakcji.
"Władimir Putin, który od 1999 roku sprawuje władzę w Rosji jako premier oraz prezydent, w dalszym ciągu prowadzi wojnę na Ukrainie - inwazja trwa już drugi rok. W 2023 r. władza Putina na krótko było zagrożona przezbunt wagnerowców, ale ostatecznie jego wpływy zostały wzmocnione, gdy grupa najemników wycofała się po zawarciu porozumienia z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką (przywódca wagnerowców, Jewgienij Prigożyn, zginął później w katastrofie lotniczej). Putin został Człowiekiem Roku 2007 i wielokrotnie znalazł się na liście 'Time' 100 najbardziej wpływowych osób" – napisali organizatorzy.
Putin, strajkujący aktorzy i lalka Barbie
Laureata tytułu Człowieka Roku 2023 "Time" poznamy już w środę. Oprócz Putina, na liście nominowanych pojawili się: uczestnicy strajku aktorów i pracowników branży filmowej w Hollywood, chiński prezydent Xi Jinping, amerykańska wokalistka Taylor Swift, prokuratorzy, którzy postawili Donalda Trumpa w stan oskarżenia, brytyjski król Karol III, przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell ilalka Barbie, o której film okazał się najbardziej dochodowym obrazem w całej historii Warner Bros.
Człowiek Roku "Time"
Jak pisaliśmy w naTemat, amerykański "Time" ukazuje się nieprzerwanie od 1923 roku i do dziś pozostaje jednym z najchętniej kupowanych periodyków w Stanach Zjednoczonych. Prestiżowa nagroda Człowieka Roku, rokrocznie budzi wiele emocji. To jedyne tego typu wyróżnienie, które może trafić w ręce nie tylko bohatera, ale i czarnego charakteru.
Tym sposobem, okładkę popularnego magazynu w przeszłości zdobiły postaci takie jak Józef Stalin (w 1939 i 1942 roku), czy Ruhollah Chomejni (przywódca rewolucji w Iranie, która uczyniła z niego republikę islamską z surowym prawodawstwem) czy Adolf Hitler (zwyciężył w 1938 roku, jednak już wtedy wydawcy czasopisma zdecydowali się nie umieszczać jego podobizny na okładce po raz pierwszy i ostatni w historii nagrody.
Poza konkretnymi osobami, tygodnikowi zdarzało się też nagradzać bardziej abstrakcyjne idee, jak np. komputer w 1982 roku, gdy rynek pracy wkraczał w erę komputeryzacji, czy zagrożoną ziemię w 1988 roku, gdy tematy ocieplenia klimatycznego i możliwej zagłady planety coraz częściej były podnoszone przez naukowców.