To się stanie już w weekend. Gwałtowna zmiana w długoterminowej prognozie
redakcja naTemat.pl
06 grudnia 2023, 12:51·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 06 grudnia 2023, 12:51
Pogoda w ostatnich dniach jasno pokazała, jak powinien wyglądać początek sezonu zimowego. Prognozy pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują jednak, że czeka nas ocieplenie. Już wiadomo, że mróz ustąpi w nadchodzącą niedzielę, tworząc ryzyko roztopów.
Reklama.
Reklama.
To koniec zimy w Polsce? IMGW mówi, kiedy koniec mrozu
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał, że już w niedzielę należy spodziewać się końca mrozu. Wtedy też ma dojść do zmiany w pogodzie. Zakończy się pierwszy etap zimy, który upłynął pod znakiem intensywnych opadów śniegu i drastycznego spadku temperatur.
Od przyszłego tygodnia możemy spodziewać się ocieplenia. "Ciepłej wersji meteorologicznej zimy należy spodziewać się od niedzieli. Od tego też dnia wg predykcji modelu przydadzą się parasole a na drogach i chodnikach pojawi się błoto pośniegowe" – pisze IMGW.
"Zwracajcie też uwagę na dachy budynków, pod którymi przechodzicie. Tu niebezpieczne będą spadające sople i zmarznięta pokrywa śnieżna" – dodają synoptycy. Padły także ostrzeżenia przed roztopami.
"Wystąpią także roztopy, czyli okres topnienia śniegu, kiedy woda zgromadzona w pokrywie śnieżnej wsiąka w podłoże lub spływa po powierzchni" – podkreślili.
"Sytuacja pogodowa, w jakiej będzie przebiegać proces topnienia będzie wpływała na stany wody w rzekach. Tu duży wpływ będzie miała grubość pokrywy śnieżnej, dodatnia temperatura powietrza w ciągu całej doby oraz opady deszczu" – podsumowali.
"W Sudetach Śnieżka 88 cm, w Beskidzie Śląskim i Żywieckim Istebna, Szczyrk 35 cm, w Tatrach i na Podhalu Dolina Pięciu Stawów 99 cm, w Beskidzie Niskim i Bieszczadach Żubracze 35 cm" – czytamy.
Pogoda na święta. Boże Narodzenie i sylwester mogą być ciepłe
O możliwych zmianach pogodowych eksperci IMGW informowali jeszcze 4 grudnia, gdy prezentowali wstępne długoterminowe prognozy. Te pokazały, że druga dekada grudnia ma upłynąć pod znakiem nieco cieplejszych temperatur.
"52 tydzień roku (25.12 - 31.12) ma być okresem z temperaturą w normie z lekkim odchyleniem na plus (dodatnią anomalią średniej temperatury powietrza). To może oznaczać, że nie doświadczymy w tym okresie takiej zimy, jaką mamy obecnie" – czytamy.
Synoptycy zaznaczają jednak, że szczegółową prognozę pogody na okres świąt Bożego Narodzenia i sylwestra poznamy z 10-dniowym wyprzedzeniem.