
Wtorek (12.12) w Sejmie zapowiada się gorąco. Obrady będą wznowione o godzinie 10. Według harmonogramu, między 10:00 a 16:00 nowy premier Donald Tusk wygłosi expose, w którym przedstawi program działania rządu i jego skład, wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów.
W tym czasie rozpiska przewiduje też 10-minutowe oświadczenia klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła.
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej (11.12) marszałek Sejmu Szymon Hołownia opisał, że poza exposé Tuska czeka nas jeszcze bardzo ważne głosowanie nad premierem i jego gabinetem.
We wtorek w Sejmie ważne głosowanie
– Są dwa głosowania i to jasno opisuje procedura. Dzisiaj (11.12 - przyp. red.) Sejm mam nadzieję, wybierze Prezesa Rady Ministrów, a jutro (12.12 - przyp. red.) wybierze Prezesa Rady Ministrów z Radą Ministrów – tłumaczył w poniedziałek lider Polski 2050.
Marszałek podkreślił, że wspomniana procedura jest "bardzo precyzyjnie" określona w przepisach. Podkreślił również, że "nie będzie głosowania nad każdym osobno kandydatem".
– Będzie zbiorcze głosowanie nad wystąpieniem Prezesa Rady Ministrów i nad składem całej Rady Ministrów, kompletnym składem. – oznajmił Hołownia.
Polityk stwierdził, powołując się na praktykę, że głosowanie nad premierem i jego rządem może nastąpić późnym popołudniem.
– To będzie jedno głosowanie i tego głosowania jutro w godzinach - jak wskazuje praktyka - późno popołudniowych myślę, możemy się spodziewać – podsumował.
Jak przekazała "Gazeta Wyborcza", we wtorek będzie też głosowany wybór składu osobowego komisji śledczej do zbadania tzw. wyborów kopertowych. O godz. 16.15 nastąpi sprawozdanie przez tę komisję poselskiego projektu uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania "afery wizowej".
Wczesnym wieczorem, o godz. 18.30 posłowie usłyszą kolejne sprawozdanie, tym razem Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych.
Na sam koniec, w godz. 19.30–20.30 zaplanowano głosowania, a przez następną godzinę ewentualne oświadczenia poselskie.
Kto zasiądzie w rządzie Tuska?
W piątek (8.12) odbyło się spotkanie Tuska z kandydatami na przyszłych członków jego gabinetu. Podczas konferencji zaprezentował mediom nazwiska polityków, którzy mają wejść w skład rządu, dodając, że propozycje wobec przyszłych ministrów nie muszą być ostateczne.
Przypomnijmy, że wicepremierami w nowym rządzie Donalda Tuska zostali Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL i Krzysztof Gawkowski z Lewicy. Przedstawiciel ludowców otrzymał tekę ministra obrony narodowej, a polityk Lewicy został ministrem cyfryzacji.
A oto pozostali członkowie Rady Ministrów: