
27 listopada prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł "dwutygodniowy" rząd Mateusza Morawieckiego, który upadł 11 grudnia, po tym jak nie otrzymał od Sejmu wotum zaufania. W drugim konstytucyjnym kroku izba niższa parlamentu wyznaczyła na premiera Donalda Tuska (PO).
Donald Tusk nowym premierem
"Za" było 248 posłów, a przeciw 201. Nikt się nie wstrzymał się od głosu.
– Chcę podziękować Polkom i Polakom. Dziękuję Polsko, to wspaniały dzień, nie dla mnie, a dla tych wszystkich, którzy przez te długie lata głęboko wierzyli, że jeszcze będzie lepiej, że przegonimy mrok, przegonimy zło. To się stało – powiedział w poniedziałek nowy premier.
W piątek (8.12) odbyło się spotkanie Tuska z kandydatami na przyszłych członków jego gabinetu. Podczas konferencji zaprezentował mediom nazwiska polityków, którzy mają wejść w skład rządu, dodając, że propozycje wobec przyszłych ministrów nie muszą być ostateczne.
Jaki ma być skład nowego rządu Tuska?
Zaprzysiężenie nowego rządu
Już we wtorek (12.12) rano odbędzie się exposé nowego premiera. Kolejnym i finalnym etapem będzie zaprzysiężenie nowego gabinetu Donalda Tuska w Pałacu Namiestnikowskim. W poniedziałek potwierdził to w rozmowie z RMF FM prezydencki minister Marcin Mastalerek.
– Jeśli (...) premier Morawiecki nie uzyska wotum zaufania, a wiele na to wskazuje, to chyba około godziny 20 będzie głosowany kandydat na premiera Donalda Tuska i wieczorem w Sejmie będzie prezydent i Donalda Tuska zaprosi do sejmowego gabinetu prezydenta RP, żeby ustalić termin – stwierdził.
Wszystko wskazuje, że zaprzysiężenie nowego rządu nastąpi 13 grudnia.