Kolejny incydent podczas exposé Tuska. Interwencja Straży Marszałkowskiej.
Kolejny incydent podczas exposé Tuska. Interwencja Straży Marszałkowskiej. Fot. Bart Staszewski/serwis X
Reklama.

Kolejny incydent podczas exposé Tuska. Interweniowała Straż Marszałkowska

Bart Staszewski odniósł się do tej sytuacji w mediach społecznościowych. "Osoby LGBT+ to najbardziej atakowana i szczuta grupa podczas rządów PiS. Żałuje, że Premier wprost nie odciął się od tej haniebnej karty naszej polskiej historii. Będziemy się upominać o pamięć i walczyć o równe prawa. Pamiętając o tych, którzy nie doczekali zmiany rządów" – napisał na platformie X.

Przypomnijmy: we wtorek Tusk wygłosił exposé. – Przywiozę z Brukseli te upragnione, wyczekiwane przez polskich przedsiębiorców i samorządy, miliardy euro – powiedział.

Exposé Tuska. Treść wystąpienia

I dodał: – Moją ambicją jest poprowadzenie w imieniu Polski polityki europejskiej na rzecz ochrony granic ze wszystkich stron Europy tak, żeby zagrożenie nielegalną imigracją nie było tak dotkliwe jak w tej chwili.

Zadeklarował też, że "każdego miesiąca gdzieś w Polsce w sposób otwarty, publiczny, znajdę czas, żeby wyspowiadać się w imieniu rządu z tego, co zrobiliśmy i z tego, co się udało". – Będziemy składali takie sprawozdawcze exposé Polakom każdego miesiąca – podkreślił.

I zauważył: – Wyborcy wyłonili w głosowaniu nową rządową koalicję – Koalicję 15-ego października.

Jego zdaniem "15 października to symbol odrodzenia autentycznego ducha solidarności i poszanowania praw wspólnoty".

Padły też ważne słowa ws. roli Polski na świecie. – Polska jest i będzie kluczowym, silnym i suwerennym ogniwem sojuszu północnoatlantyckiego. Polska będzie lojalnym, stabilnym, pewnym swojej siły i znaczenia sojusznikiem Stanów Zjednoczonych" – mówił.

Co więcej, w ramach swojego exposé premier Donald Tusk był zobowiązany także do przedstawienia składu Rady Ministrów. Z mównicy sejmowej już oficjalnie wymienił on wszystkie nazwiska nowych szefów resortów. Więcej na ten temat w tekście w tym linku.

Przypomnijmy też, że 10 listopada umowę koalicyjną podpisali liderzy KO Donald Tusk, Polski 2050 Szymon Hołownia, PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń.

Główna część umowy dotyczyła ustaleń programowych. Wśród nich znalazły się aż 24 obszary, takie jak: bezpieczeństwo Polek i Polaków, przywrócenie porządku prawnego czy podwyżki dla nauczycieli, pracowników służby publicznej oraz zmiany w funkcjonowaniu ochrony zdrowia.

Czytaj także: