Trybunał Konstytucyjny w połowie stycznia ma zająć się oceną konstytucyjności przepisów umożliwiających likwidację i rozwiązanie spółek publicznej radiofonii i telewizji, czyli m.in. TVP. Posiedzenie wyznaczono na 16 stycznia 2024 roku.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Przypomnijmy, że kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że o warszawskiego sądu wpłynął kolejny wniosek o rejestrację zmian w statucie TVP i Polskiego Radia, wprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ten sposób były już rząd PiS chciał "zabetonować" telewizję publiczną.
Próby PiS, aby zabetonować TVP
"Zarząd TVP (jednak) forsuje zabetonowanie telewizji publicznej. Do sądu rejestrowego w Warszawie wpłynął nowy wniosek o rejestrację zmian w statucie TVP, wprowadzony na ostatniej prostej przez Ministerstwo Kultury" – poinformowała wówczas na X prof. Katarzyna Bilewska, adwokat i partner w kancelarii BLSK Legal.
Z kolei pod koniec listopada Piotr Gliński, wówczas jeszcze minister kultury, zwrócił się do Rady Mediów Narodowych z wnioskiem o dokonanie zmian w statutach TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.
"W razie otwarcia likwidacji likwidatorami są wszyscy członkowie Zarządu oraz kierownik komórki organizacyjnej Spółki zajmującej się obsługą prawną. W okresie likwidacji do składania oświadczeń w imieniu Spółki wymagane jest współdziałanie dwóch likwidatorów, w tym jednego będącego członkiem ostatniego Zarządu" – proponowano.
Warszawski sąd rejestrowy odrzucił jednak wniosek. Jak poinformował Business Insider, został on zwrócony w czwartek 7 grudnia. Powodem był niewłaściwy formularz elektroniczny.
TK zajmie się sprawą TVP na wniosek posłów PiS
W czwartek natomiast Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że w połowie stycznia zajmie się oceną konstytucyjności przepisów umożliwiających likwidację i rozwiązanie spółek publicznej radiofonii i telewizji, czyli m.in. TVP. Posiedzenie wyznaczono na 16 stycznia 2024 roku.
Wniosek w tej sprawie złożyli posłowie PiS. Domagają się oni zbadania zgodności z Konstytucją niektórych przepisów kodeksu spółek handlowych w odniesieniu do spółek stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji.
Chcą także zabezpieczenia, które będzie gwarantować, że do czasu rozstrzygnięcia sprawy, nie będzie można dokonać m.in. zmian w zarządach.
Co Tusk zapowiedział ws. mediów publicznych?
W ten czwartek odbędzie się również pilne posiedzenie Rady Mediów Narodowych. Poinformował o tym serwis Press. Na spotkaniu zostanie omówiona sytuacja mediów publicznych w kontekście planowanych decyzji nowego rządu. Nie ma jeszcze nowych informacji po tym spotkaniu.
W miniony piątek Donald Tusk wyjawił bowiem, że na liście priorytetowych celów nowego rządu będą między innymi media publiczne.
– Jeśli chodzi o media publiczne, przygotowany jest plan działań przywracających także stan praworządności w tej dziedzinie. Przeprowadzimy te działania szybko i zdecydowanie – powiedział nowy polski premier.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.