Takiego dnia w polityce nie mieliśmy od powołania rządu. Będzie się działo w Sejmie i nie tylko
Nina Nowakowska
19 grudnia 2023, 07:46·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 19 grudnia 2023, 07:46
Wtorek 19 grudnia to 11. dzień pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji. Obrady zaczną się o godz.14 i mają potrwać do 18:30. Według harmonogramu izba niższa parlamentu ma zająć się głosowaniem nad uchwałą powołującą komisję śledczą ws. tzw afery wizowej. Na ten dzień posłowie KO zostali też wezwani do Warszawy, ponieważ mają najprawdopodobniej podpisać uchwałę stwierdzającą nielegalność rady Mediów Narodowych.
Reklama.
Reklama.
Wtorek 19 grudnia to kolejny gorący dzień w Sejmie, a dokładnie 11. dzień pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji. Według harmonogramu obrady izby niższej parlamentu mają ruszyć o godz. 14 i zakończyć się o 18.30.
Wtorek 19 grudnia w Sejmie
O godz. godz. 10 zbiera się komisja śledcza ds. organizacji tzw. wyborów kopertowych, która mawybrać prezydium, czyli przewodniczącego i wiceprzewodniczących.
Jak donosi RMF24, według nieoficjalnych informacji koalicyjna większość komisji zdecydowała już, że szefem komisji ma zostać poseł Dariusz Joński (KO). Sam Joński nie zaprzecza pogłoskom, a nawet zapowiada kolejne kroki.
– Chciałbym, żeby jeszcze przed świętami odbyło się kolejne posiedzenie, na którym byśmy decydowali, o które dokumenty występujemy do różnych organów. Będziemy musieli wystąpić i do sądu, do prokuratury, do tych wszystkich instytucji, które potrzebne nam dokumenty posiadają. Będziemy też chcieli zdecydować o pierwszych przesłuchaniach świadków – wyjaśnia w rozmowie z rozgłośnią.
Start komisji "kopertowej"
Joński ujawnia, że pierwsze przesłuchania przed komisją mogłyby się odbyć około połowy stycznia. Zdradza też, że przed organem mają stanąć czołowi politycy Zjednoczonej Prawicy, w tymJarosław Kaczyński.
– Na pewno będzie premier Morawiecki, na pewno wicepremier Sasin, dobrze by było również zaprosić pana Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział, że to on osobiście podejmował w tej sprawie decyzje – nakreśla plan działania polityk.
Głosowanie nad komisją "wizową"
Zgodnie z rozpiską we wtorkowym programie obrad jest m.in. głosowanie nad uchwałą powołującą komisję śledczą ws. "afery wizowej". W ramach debaty przewidziane są także 10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła.
Sejm miał zająć się projektami uchwał powołującymi Komisje śledcze dot. tzw. afery wizowej oraz Pegasusa już 12 grudnia, ale decyzją prezydium punkty te zostały przełożone. Przypomnijmy, że postulat powołania komisji śledczych ws. afer PiS pojawił się w umowie koalicyjnej obecnego rządu (Koalicji 15. października).
Na tym nie koniec, bo w środę 20 grudnia posłowie mają powołać kolejną komisję śledczą - "pegasusową". Na sali plenarnej odbędą tzw. drugie czytania projektów uchwał w tych sprawach, a parlamentarzyści rozpatrzą poświęcone im sprawozdania komisji.
Kreowanie składów 11-osobowych komisji może zacząć się dopiero po ich formalnym powołaniu. Procedura uwzględnia ewentualne zastrzeżenia posłów do kandydatur, dodatkowy czas na ich rozpatrzenie, a na wypadek skreślenia z listy - umożliwia przedstawienie nowych kandydatur i ponownie, zapewnia dodatkowy czas na ich rozpatrzenie.
Z drugiej strony, według medialnych plotek sejmowa większość ma już swoich kandydatów do prezydiów komisji.
Szefem komisji "wizowej" ma być poseł Michał Szczerba (KO), a komisji śledczej ds. korzystania z Pegasusa poseł Marcin Bosacki (KO). Niewątpliwie Bosacki ma w tej materii doświadczenie, ponieważ w poprzedniej kadencji parlamentu kierował senacką komisją ds. Pegasusa, która - choć nie miała uprawnień śledczych - zgromadziła spory materiał na temat działalności służb.
Sądny dzień dla TVP
Jakby tego było mało, wtorek może przynieść rozstrzygnięcie w sprawie losówpublicznej telewizji. Na ten dzień posłowie Koalicji Obywatelskiej zostali pilnie wezwani do Warszawy, w celu podpisania uchwały stwierdzającej nielegalność rady Mediów Narodowych, w której kompetencjach leży powoływanie i odwoływanie władz mediów publicznych.
Jak stwierdza Onet, o przyspieszeniu działań w sprawie Telewizji Polskiej miał zdecydować premier Donald Tusk.
– Sprawy przyspieszają. Z tego powodu niektórzy posłowie muszą wcześniej przyjechać do Warszawy. Uchwała jutro znajdzie się w porządku obrad Sejmu – tłumaczy anonimowy poseł Koalicji Obywatelskiej.
– Uchwała będzie wyłożona jutro po godz. 8 w klubie i będziemy ją podpisywać. To, co dzieje się w telewizji publicznej, skłania nas wszystkich do tego – potwierdza w Polsat News Michał Kołodziejczak.
Nie wiadomo czy uchwała zostanie przegłosowana jeszcze we wtorek, ponieważ blok głosowań jest zaplanowany na godz. 17, ale może zostać przesunięty na wcześniejszą porę. Głosowanie jest możliwe także w środę.
Odwołanie Bosaka z funkcji wicemarszałka?
Dodatkowo, w najbliższym czasie Sejm ma zająć się też wnioskiem Lewicy o odwołanie Krzysztofa Bosaka z funkcji wicemarszałka Sejmu. To efekt antysemickiego incydentu partyjnego kolegi Konfederaty, Grzegorza Brauna. W opinii wnioskodawców Bosak, który prowadził wówczas obrady, nie zareagował w odpowiedni sposób na wspomniany eksces. Co więcej, dopuścił po wszystkim Brauna do głosu z sejmowej mównicy.
Z drugiej strony, sam zainteresowany utrzymuje, że głosowanie w jego sprawie nie odbędzie się w tym roku.
– Głosowanie wniosku klubu Lewicy w sprawie mojego odwołania z funkcji wicemarszałka ma być dopiero w styczniu– mówił w RMF fm Bosak.