Zmian w Telewizji Polskiej ciąg dalszy. Minister kultury mianował na nowego szefa rady nadzorczej TVP mecenasa Piotra Zemłę, którego internauci szybko okrzyknęli mianem... "gigachada". Wszystko przez sposób, w jaki pojawił się w siedzibie głównej stacji przy Woronicza.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W środę (20 grudnia) media obiegła informacja o tym, że Mateusz Matyszkowicz, dotychczasowy prezes TVP, miał uznać swoje odwołanie. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz mianował na nowego przewodniczącego rady nadzorczej TVP mec.Piotra Zemłę, członka Izby Adwokackiej w Warszawie i sędziego Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, który specjalizuje się m.in. w sprawach karnych i przestępczości gospodarczej.
Zemła wszedł wczoraj do gmachu TVP przy ulicy Woronicza 17. Swoją obecnością zdenerwował przebywających tam polityków Zjednoczonej Prawicy. Po południu na portalu X (dawnym Twitterze) poseł Suwerennej Polski, Sebastian Łukaszewicz, zamieścił nagranie, na którym nowy przewodniczący przedstawia się przeciwnikom wprowadzania zmian w Telewizji Polskiej.
– Jestem przewodniczącym rady nadzorczej. Nazywam się Piotr Zemła. Zostałem wybrany członkiem rady nadzorczej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Zadzwońcie na policję, jeżeli uważacie, że jestem tu bezprawnie. To mogę państwu doradzić – mówił opanowanym głosem.
"Wyprosił ich pięknie i z klasą"; "Klasa i wysoka kultura osobista"; "Pozamiatał"; "Z jakim spokojem i stylem on to zrobił. Brawo"; "Jestem od dziś fanem" – czytamy w reakcjach użytkowników X na wyproszenie przez Zemłę polityków prawicy.
"Ale on jest gigachadem"; "On jest taki slay. Uwielbiam go już"; "Facet ma jaja"; "Sigma o wadze 150 kilogramów" – widzimy pod filmikami na TikToku. Zemła odpowiedział później na spekulacje dotyczące jego wagi.
"Trzy kwestie: nie byłem ministrantem, nie byłem czyścicielem kamienic, nie ważę 150 kilogramów" – wyjaśnił na swoim profilu w mediach społecznościowych.
Piotr Zemła był w latach 2018-2023 przewodniczącym Sekcji Prawa i Postępowania Karnego przy stołecznej Okręgowej Radzie Adwokackiej. Wcześniej działał jako doktorant w Instytucie Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji UW.
Zgodnie ze stroną kancelarii Zemła Szymański Adwokaci, Zemła zajmował się do tej pory m.in. udzielaniem pomocy prawnej w postępowaniach dyscyplinarnych. Ponadto świadczył pomoc prawną osobom, które oskarżano o bycie częścią zorganizowanych grup przestępczych.
"Reprezentował również pokrzywdzonych – w tym podmioty gospodarcze – na wszystkich etapach postępowania karnego. Doświadczenie zawodowe – przed rozpoczęciem własnej praktyki – zdobywał w czołowych, warszawskich kancelariach adwokackich, na czele z kancelarią swojego Patrona – adw. prof. dr. hab. Piotra Kruszyńskiego" – opisuje strona internetowa Kancelarii Adwokackiej Zemła Szymański Adwokaci.
Uchwała dot. TVP, Polskiego Radia i PAP
Jak pisaliśmy wcześniej w naTemat, późnym wieczorem (19 grudnia) posłanki i posłowie przyjęli uchwałę ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP.
W jej wstępie czytamy, że "konstytucyjne prawo obywateli do informacji musi być realizowane przez dostęp do wszechstronnego i uczciwego relacjonowania wydarzeń przez publiczną radiofonię i telewizję oraz poprzezprzekaz rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji przez PAP".