Termin "Blue Monday" wprowadzono w 2005 roku.
Termin "Blue Monday" wprowadzono w 2005 roku. Fot. 123rf.com
Reklama.

Według naukowca związanego z Cardiff University, który ukuł termin "Blue Monday", należy wymienić trzy czynniki, które mają kluczowy wpływ na nasz zły stan danego dnia:

  • meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie),
  • psychologiczne (świadomość, że nie uda się spełnić noworocznych postanowień),
  • ekonomiczne (mało pieniędzy po świętach Bożego Narodzenia i Sylwestrze, długi).
  • Co ciekawe, początkowo nie był to też poniedziałek, a czwartek. Jak jednak pisaliśmy o tym wcześniej, sprawa "najbardziej depresyjnego dnia w roku" ma też drugie dno.

    Po latach bowiem okazało się, że brytyjski psycholog wyliczył tę datę... na zlecenie jednej z agencji PR-owych, która poprosiła go o wskazanie idealnego dnia lub okresu na wybór urlopu.

    Arnall skorzystał więc z niedających się zweryfikować danych i stworzył "wzór matematyczny", według którego przypadający na połowę stycznia dzień najlepiej wykorzystać na wyjazd. Jakby od "depresji" można było uciec... wyjeżdżając na wakacje.

    Jak w 2023 roku zwracała uwagę w naTemat.pl Weronika Tomaszewska, w trzeci poniedziałek stycznia wiele sklepów zarówno stacjonarnych, jak i internetowych oferuje różne promocje. To zabieg marketingowy, który działa na klientów wierzących w niebieski poniedziałek.

    Nasza przyzwyczajenia pokazują, że nadawanie symboli konkretnym dniom działa na konsumentów – czy nie po to istnieje też Black Friday?

    Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

    Nie należy jednak bagatelizować problemów czy kryzysów dotyczących zdrowia psychicznego. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy, nie czekaj i skontaktuj się z odpowiednimi organizacjami, które udzielają wsparcia osobom zmagającym się z chorobami psychicznymi i zaburzeniami.

    – Antydepresyjny Telefon Forum Przeciwko Depresji: tel. (22) 594 91 00 – Telefon interwencyjny dla osób w trudnej sytuacji życiowej Kryzysowy Telefon Zaufania – wsparcie psychologiczne: 116 123 czynny codziennie od 14.00 do 22.00 – Całodobowe centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym: 800 70 22 22 – Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 – Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej zadzwoń pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.

    Czytaj także: