Zespół ds. Rozliczeń, na którego czele stanął Roman Giertych, złoży zawiadomienie w sprawie informacji ujawnionych przez byłego agenta CBA Tomasza Kaczmarka. Temat dotyczy skazanych polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz słynnego wyjazdu do domu publicznego w Wiedniu.
Reklama.
Reklama.
Zespół do spraw rozliczenia Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, że we wtorek, 23 stycznia złoży zawiadomienie w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy publicznych. Decyzja ta ma związek z informacjami ujawnionymi przez byłego agenta CBA Tomasza Kaczmarka.
– Spotykamy się tutaj, żeby złożyć pierwsze historyczne zawiadomienie do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy publicznych, byłych posłów pana Mariusza Kamińskiego i pana Macieja Wąsika – mówiła podczas konferencji prasowej posłanka KO i członkini zespołu Aleksandra Wiśniewska.
– Jest to przestępstwo z art. 231 par. 2 Kodeksu karnego, które traktuje o nadużyciu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu uzyskania korzyści majątkowych bądź osobistych – dodała.
Oskarżenia wobec polityków dotyczą tego, że pod pretekstem zadań operacyjnych zorganizowali wyjazd do Wiednia dla funkcjonariuszy CBA w celu spędzenia czasu w domu publicznym.
– Te doniesienia o tych haniebnych, nikczemnych praktykach to tylko kolejny dowód na patologię systemu, który stworzyło państwo Prawa i Sprawiedliwości. Patologię, która doprowadziła nie tylko do korupcji politycznej i finansowej, ale również korupcji moralnej. Korupcji charakterów funkcjonariuszy państwa polskiego - zaznaczała Wiśniewska.
Wywiad agenta Tomka
Były poseł PiS i były agent CBA był gościem w studiu "Superwizjera" i komentował reportaż "Spowiedź agenta Tomka". Mężczyzna był pytany m.in. o to, na jakie działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego szły publiczne pieniądze.
"Przy nieudanych akcjach zostały wyrzucone w błoto. Fundusz operacyjny, z którego korzystało CBA, również był wykorzystany w sposób przestępczy" – zdradził tzw. agent Tomek, cytowany na stronie TVN24.
Rozmówca TVN24 podał przykład wyjazdu do Wiednia. Przy okazji wspomniał o byłych szefach CBA i politykach PiS, obecnie odsiadujących karę dwóch lat więzienia za nadużycie władzy, Mariuszu Kamińskim i Macieju Wąsiku.
Były agent zaznaczył, że "pobyt w Wiedniu płacony był z pieniędzy polskich podatników". "Wyjazd ten nie był ukierunkowany na zwalczanie przestępczości" – cytuje Kaczmarka TVN24. W rzeczywistości miał być przykrywką dla spędzania czasu w "domu publicznym".
Zespół Giertycha
Przypomnijmy, że w czwartek, 18 stycznia posłowieKoalicji Obywatelskiejpoinformowali o powołaniu Zespołu ds. Rozliczeń. Giertych ma koordynować pracami nowego organu, do czego wyznaczył go sam premier Donald Tusk.
"Naszym celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszyscy winni różnego rodzaju przestępstw popełnionych w ciągu ostatnich ośmiu lat zostali złapani i ukarani" – wyjaśnił Giertych.
Nowe zadanie posła i mecenasa będzie wiązało się ze składaniem zawiadomień do prokuratury oraz inicjowaniem postępowań administracyjnych lub karnych. Jeszcze przed oficjalnym powołaniem zespołu, Giertych wyjawił Onetowi, jakie sprawy będą dla niego priorytetem. Wskazał m.in. na sądownictwo i media publiczne.