Bartłomiej Sienkiewicz przeprowadził rewolucję w TVP, a teraz wziął się za kontrowersyjne Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 31 marca ze stanowiskiem pożegna się dyrektor instytucji dr. hab. Grzegorz Berendt. Powodem zmiany miała być deklaracja Berendta o "braku identyfikacji" z polityką prowadzoną przez resort.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Gdańsk. Bartłomiej Sienkiewicz zmienia władze Muzeum II Wojny Światowej
"Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz podjął decyzję o odwołaniu z dniem 31 marca br. dr. hab. Grzegorza Berendta ze stanowiska dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku" – czytamy w komunikacie resortu.
"Podstawą odwołania jest złożona wobec Ministra deklaracja dyrektora o braku identyfikacji z polityką i działaniami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego" – wyjaśnili przedstawiciele Sienkiewicza.
"Obsada stanowiska dyrektora Muzeum zostanie zapewniona w trybie przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej" – zapewnili.
Jak pisaliśmy w naTemat, jeszcze w 2018 roku, dy PiS pospiesznie usunęło z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku współtwórcę i pierwszego dyrektora tej placówki prof. Pawła Machcewicza, wielu zastanawiało się, w co zamieni się to wyjątkowe miejsce zbudowane z inicjatywy Donalda Tuska.
Władze jednostki za czasów PiS zarzucano między innymi nacjonalistyczne postawy. 5 lat temu Muzeum II WŚ opublikowało badanie CBOS, z którego wynika, że według większości Polaków "świat byłby lepszy, gdyby ludzie z innych krajów byli bardziej podobni do Polaków".
Sprawa wywołała niemałe emocje, bowiem rządowa sondażownia wyparła się, by takie badanie przeprowadziła.