Dziś posiedzenie komisji ds. Pegasusa. Oto czym zajmą się posłowie
Nina Nowakowska
19 lutego 2024, 06:58·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 19 lutego 2024, 06:58
W poniedziałek (19.02) odbędzie się pierwsze merytoryczne posiedzenie sejmowej komisji śledczej do spraw inwigilowania przez rząd PiS systemem Pegasus. Według "Faktów" TVN obecna władza zamierza odtajnić niektóre nazwiska z listy inwigilowanych, w których przypadku sprawa wygląda politycznie. Oto co wydarzy się dziś w Sejmie.
Reklama.
Reklama.
Celem powstania komisji śledczej ds. Pegasusajest zbadanie legalności, prawidłowości i celowości zakupu izraelskiego oprogramowania szpiegowskiego, a także ustalenie, kto za ten zakup odpowiadał, kto stosował oprogramowanie, przeciwko komu i ile razy.
Pierwsze merytoryczne posiedzenie komisji ds. Pegasusa
W poniedziałek 19 lutego, o godz. 12:00 ma odbyć się jej pierwsze merytoryczne posiedzenie.
Harmonogram posiedzenia
Według harmonogramu, w poniedziałek organ ustalić liczbę stałych doradców i przyjąć propozycje ich kandydatur. Dodatkowo,przewodnicząca komisji przedstawi plan pracy, rozpatrzone zostaną także wnioski dowodowe, o jakie materiały ma wystąpić komisja i kogo wezwać w charakterze świadka.
Zdaniem cytowanego przez tvn24.pl Marcina Bosackiego, będą to "zarówno prośby do instytucji państwowych, by zebrały dokumenty na ten temat i przekazały je komisji, jak i wnioski dowodowe polegające na tym, kogo przed komisją przesłuchać".
Skład komisji
Przewodniczącą komisji została była policjantka, Magdalena Sroka(PSL-Trzecia Droga). W 2019 r., jako członkini Porozumienia Jarosława Gowina weszła do Sejmu z list PiS. W 2022 r., gdy Gowin złożył rezygnację z funkcji szefa Porozumienia, Sroka przejęła po nim schedę w ugrupowaniu.
Następnie, kilkanaście miesięcy później zmieniła przynależność klubową i zasiliła szeregi Koalicji Polskiej. W październikowych wyborach parlamentarnych startowała z list Trzeciej Drogi.
Przed objęciem mandatu poselskiego była też radną Sejmiku Województwa Pomorskiego. Wcześniej pracowała w instytucjach administracji rządowej i samorządowej.
Zastępcami przewodniczącej komisji ds. Pegasusa są:
Marcin Bosacki (KO),
Paweł Śliz (Polska 2050-TD),
Tomasz Trela (Lewica),
Przemysław Wipler (Konfederacja).
Pozostali członkowie organu to: Joanna Kluzik-Rostkowska (KO), Witold Zembaczyński (KO), Mariusz Gosek (PiS), Marcin Przydacz (PiS), Jacek Ozdoba (PiS) i Sebastian Łukaszewicz (PiS).
Warto przypomnieć, że w poprzedniej kadencji parlamentu sprawę nielegalnej inwigilacji systemem Pegasus badała komisja w Senacie. Nie miała ona jednak uprawnień śledczych, w odróżnieniu od organu sejmowego. Jej pracami kierował wówczas Marcin Bosacki, wiceszef obecnej sejmowej komisji ds. Pegasusa.