Szefowa Komisji Europejskiej oraz premierzy Włoch, Kanady i Belgii pojechali w sobotę 24 lutego do Kijowa. W podróż wyruszyli pociągiem z Polski, jednak nie było w nim Andrzeja Dudy ani Donalda Tuska. Czy władze Ukrainy cofnęły zaproszenie dla polskiego prezydenta? Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta nie chciała jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W ukraińskiej stolicy zabrakło jednak Andrzeja Dudy i Donalda Tuska. Zdaniem niektórych komentatorów mogło być to spowodowane napiętą sytuacją na granicy polsko-ukraińskiej, związanej z protestem polskich rolników. Według nieoficjalnych doniesień ukraińskie władze w ostatniej chwili miały też cofnąć zaproszenie dla polskiego prezydenta, mimo że ten miał szykować się wcześniej do wyjazdu.
Duda nie pojechał do Kijowa na rocznicę wojny. Ukraina cofnęła zaproszenie?
O brak wizyty Dudy w Kijowie, który wcześniej mocno podkreślał dobre relacje z Wołodymyrem Zełenskim, w niedzielę, w Radiu ZET, została zapytana prezydencka minister Małgorzata Paprocka. Jej odpowiedzi na pytania dziennikarza były dosyć wymowne.
– Czy to prawda, że była planowana wizyta pana prezydenta w Ukrainie w ostatnich dniach i ona została odwołana? – zapytał wprost Andrzej Stankiewicz.
– Pan prezydent jest w stałym kontakcie z panem prezydentem Zełenskim. No nie odbyła się wizyta rocznicowa, natomiast to nie zmienia... – odpowiedziała Małgorzata Paprocka i w tym momencie Stankiewicz przerwał jej wypowiedź i próbował dowiedzieć się, dlaczego do niej nie doszło.
– Panie redaktorze, ja mówię o fakcie, że pana prezydenta – w przeciwieństwie do pani von der Leyen czy przywódców europejskich, o których mówiliśmy – w Kijowie nie było. Nie było również pana premiera Tuska – odparła.
Na pytanie, czy to prawda, że "Ukraińcy cofnęli zaproszenie", prezydencka minister odpowiedziała, że "nie ma wiedzy na ten temat".
– Natomiast to, co jest istotne: sprawy rolne na poziomie unijnym to kwestie absolutnie ponadnarodowe (...), te regulacje muszą być wprowadzone z perspektywy Brukseli. Stanowisko prezydenta co do wsparcia Ukrainy jest natomiast absolutnie stałe i niezmienne – dodała.
Duda i Tusk zamieścili wpisy w rocznicę wojny w Ukrainie
"Two years of Ukrainian heroism. Two years of Russian barbarism. Two years of disgrace of those who remain indifferent" – napisał na X Donald Tusk. Czyli: "Dwa lata ukraińskiego bohaterstwa. Dwa lata rosyjskiego barbarzyństwa. Dwa lata hańby tych, którzy pozostają obojętni".
Andrzej Duda zamieścił z kolei nagranie opatrzone krótkim opisem. "Wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać Ukrainę w jej walce o wolność! Dzisiaj to wsparcie jest nadal niezwykle potrzebne. Niezależnie od zmęczenia wojną. Wolny świat nie może dopuścić do tego, żeby Putin i Rosja zatriumfowali" – czytamy.