Czterech kandydatów powalczy o prestiżowe stanowisko Prokuratora Europejskiego. Wybrany przedstawiciel Polski będzie nadzorować śledztwa naruszające interesy finansowe UE, takie jak pranie brudnych pieniędzy, czy wyłudzanie podatku VAT. Udział naszego kraju w Prokuraturze Europejskiej jest jednym ze sztandarowych projektów nowego ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.
Reklama.
Reklama.
29 lutego tego roku Komisja Europejska poinformowała, że Polska stanie się częścią Prokuratury Europejskiej (EPPO), a więc niezależnego od władz politycznych ciała nadzorującego dochodzenia dotyczące przestępstw gospodarczych godzących w finanse UE.
Przystąpienie naszego kraju do Prokuratury Europejskiej było oczkiem w głowie Adama Bodnara i jednym z pierwszych działań, które podjął on obejmując po ostatnich wyborach, obejmując tekę ministra sprawiedliwości.
Działalność w Polsce EPPO będzie mogła rozpocząć 20 dni po tym, jak zostanie mianowany Prokurator Europejski z naszego kraju. Ten ma zostać wyłoniony w konkursie ogłoszonym przez resort sprawiedliwości 7 marca.
4 kandydatów na Prokuratora Europejskiego z Polski
Jak podaje RMF FM, zainteresowanie zaszczytną funkcją Prokuratora Europejskiego nie było szczególnie duże. Wedle nieoficjalnych doniesień, oczekiwano przynajmniej kilkunastu zgłoszeń. Nie wiadomo, ile osób się zgłosiło, natomiast ostatecznie w szranki stanie zaledwie 4 kandydatów. Tylko oni spełnili bowiem surowe kryteria podane przez MS.
Z informacji RMF FM wynika, że o stanowisko Prokuratora Europejskiego powalczą śledczy z Prokuratury Krajowej Grażyna Stronikowska oraz Tomasz Iwanowski, a także Piotr Turek z Prokuratury Okręgowej w Krakowie oraz Paweł Wąsik z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.
QUIZ: Tylko prawdziwy Polak zna Niemców tak dobrze! Sprawdź, co wiesz o sąsiadach zza Odry
Cała czwórka ma bogate doświadczenie zawodowe. Grażyna Stronikowska była pierwszym polskim prokuratorem zasiadającym w unijnej instytucji OLAF, zajmującej się korupcją. Tomasz Iwanowski jest zastępcą dyrektora Departamentu do Spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji PK.
Piotr Turek pracował w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Rady Europy, natomiast Paweł Wąsik jest asystentem polskiego przedstawiciela w Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych (EUROJUST).
Z czterech kandydatów, komisja konkursowa wybierze trzech, jej zdaniem najlepszych i to właśnie oni zostaną przedstawieni premierowi Donaldowi Tuskowi, do którego będzie należeć ostateczna decyzja.
Rząd PiS nie chciał Polski w Prokuraturze Europejskiej
Prokuratura Europejska powstała 1 czerwca 2021 roku, jednak rząd Mateusza Morawieckiego nie zawnioskował o przystąpienie do niej. Politycy Zjednoczonej Prawicy, z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro na czele, przekonywali, że godziłoby to w polską suwerenność.
Postępowanie polityków PiS i Suwerennej Polski Adam Bodnar komentował w naTemat w bardzo ostrych słowach. W 2022 roku mówił: – Problem w tym, że pod pojęciem suwerenności przedstawiciele obozu władzy rozumieją przede wszystkim brak jakichkolwiek mechanizmów ograniczających ich władzę - nikt nie może im patrzeć na ręce.