Żelazna Kopuła znów zdała egzamin. Słynny izraelski system obrony przeciwrakietowej okazał się zaporą nie do przejścia dla przeszło 300 dronów i pocisków wystrzelonych przez Iran w sobotę wieczorem. W sieci pojawiło się wiele nagrań dokumentujących jego skuteczność. Niektóre z nich przywodzą na myśl sceny z "Gwiezdnych wojen".
Reklama.
Reklama.
W sobotni wieczór Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej wystrzelił w stronę Izraelakilkaset dronów, pocisków manewrujących i rakiet typu ziemia ziemia. Po kilku godzinach izraelska armia poinformowała, że 99 procent z nich zostało zniszczonych w przestrzeni powietrznej.
Choć swojego wsparcia udzieliła też armia USA, ogromną rolę w tym sukcesie przypisuje się izraelskiej Żelaznej Kopule, zgodnie uważanej przez ekspertów w dziedzinie wojskowości za najlepszą tarczę przeciwrakietową na świecie.
W nocy i w niedzielę nad ranem w sieci pojawiło się wiele nagrań pokazujących skuteczność słynnej "Kopuły". Niektóre najprawdopodobniej są archiwalne, inne jednak pokazują sceny z kwietniowego ataku. Wszystkie robią niezatarte wrażenie.
Czym jest Żelazna Kopuła, która ochroniła Izrael przed atakiem Iranu?
Żelazna Kopuła jest niezwykle zaawansowanym technologicznie systemem obrony przeciwrakietowym, opracowanym przez izraelskie przedsiębiorstwo Rafael we współpracy z innymi partnerami, w tym także z USA.
System został zaprojektowany po konflikcie Izraela z Libanem w 2006 roku, zapoczątkowanym atakiem rakietowym ze strony Hesbollahu. Do służby Żelazna Kopuła weszła w 2011 roku. Od samego początku głównym jej zadaniem była ochrona ludności i infrastruktury przed ewentualnymi ostrzałami palestyńskiego Hamasu ze Strefy Gazy, choć oczywiście nie wykluczano jej użycia w przypadku innych konfliktów.
Żelazna Kopuła jest najlepszym systemem obrony powietrznej na świecie
Jak pisaliśmy w naTemat, eksperci z całego świata dosłownie rozpływają się nad możliwościami izraelskiego systemu. – To najskuteczniejsza i najlepiej przetestowana tarcza antyrakietowa, jaką świat kiedykolwiek widział" – tak opisał Żelazną Kopułę Mark Thompson, ekspert do spraw obronności magazynu "Time".
Żelazna Kopuła służy do niszczenia różnych zagrożeń, takich jak pociski rakietowe, artyleryjskie i moździerzowe, a także drony. Kompleksowy system składa się z trzech zasadniczych elementów, jakimi są radary wychwytujące cele powietrzne, program komputerowy analizujący trajektorię ich lotu, a także wyrzutnie wyposażone w rakiety.
Każda z rozmieszczonych w Izraelu wyrzutni posiada 20 pocisków przechwytujących. Koszt jednej ocenia się na ok. 95 tys. dolarów.
Żelazna Kopuła skuteczna w 99 procentach
Twórcy Żelaznej Kopuły początkowo ocenili skuteczność jej działania na około 90 procent. Jak jednak pokazały wydarzenia z ostatnich godzin, może być jeszcze wyższa, zwłaszcza jeśli atak jest spodziewany, a wrogie drony i pociski nie należą do najbardzej zaawansowanych technologicznie.
QUIZ: Użyj mocy i sprawdź swoją wiedzę o "Gwiezdnych Wojnach"
Cytowany przez serwis Defence24 rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari stwierdził w niedzielę rano, że skuteczność obrony powietrznej wyniosła w nocy z soboty na niedzielę 99 procent.
Strącono wszystkie ze 185 wysłanych dronów oraz 36 pocisków manewrujących. W ziemię, w rejonie pustyni Negev na południu kraju, uderzyło natomiast 7 ze 110 rakiet balistycznych. Nie wiadomo jednak, czy przedarły się przez Żelazną Kopułę, czy zostały celowo przepuszczone.