Łukasz Filipowicz pokonał w Zakopanem kandydatkę PiS
Łukasz Filipowicz pokonał w Zakopanem kandydatkę PiS Fot. Pawel Murzyn/East News, Facebook / Łukasz Filipowicz - Kandydat na Burmistrza Zakopanego
Reklama.

Łukasz Filipowicz będzie najmłodszym burmistrzem w historii Zakopanego. W drugiej turze wyborów zdobył 63,16 proc. głosów. Kandydatka PiS, Agnieszka Nowak-Gąsienica uzyskała poparcie 36,84 proc. wyborców. Przegrała, chociaż miała poparcie dotychczasowego burmistrza Leszka Doruli, który urzędował przez dwie kadencje.

– To była trudna i długa kampania, ale cieszę się, że mieszkańcom miasta pod Giewontem spodobała się nasza wizja przyszłości miasta, niezależność i przyzwoitość – powiedział Filipowicz dla PAP jeszcze w czasie niedzielnego wieczoru wyborczego.

Kim jest Łukasz Filipowicz? To on przejmuje stery w Zakopanem

Filipowicz kandydował w wyborach samorządowych z komitetu Przyjazne Zakopane i przedstawiał się jako kandydat niezależny. Jak czytamy na stronie przyjaznezakopane.pl, to oddolna, niezależna i bezpartyjna inicjatywa mieszkańców.

Nowy burmistrz miasta pochodzi z Zakopanego. Ma 36 lat, jest żonaty i ma trójkę dzieci. Jest absolwentem amerykańskiego uniwersytetu Clark University na kierunku Master of Science in Professional Communication. Ponadto ukończył studia MBA – Master of Business Administration w Krakowskiej Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Sonda

Czy głosowaliście w wyborach samorządowych 2024?

211 odpowiedzi

Filipowicz jest również absolwentem Wydziału Zarządzania szwajcarskiej szkoły Swiss Hotel Management School oraz brytyjskiego University of Derby na kierunku Hospitality and Events Management. Uczęszczał do Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem.

Na stronie Przyjaznego Zakopanego czytamy, że Filipowicz zdobywał doświadczenie, pracując i szkoląc się m.in. w Szwajcarii, Czechach i Polsce. Po latach powrócił do Zakopanego. Był wiceprzewodniczącym oraz Radnym Rady Miasta Zakopane w kadencji 2014-2018.

Jak może wyglądać kadencja Filipowicza w stolicy Podhala? Układ sił w radzie miasta jest skomplikowany, więc najpierw będzie musiał zmierzyć się z powyborczą układanką. Jego komitet zgarnął siedem mandatów. PiS zdobyło osiem mandatów, a komitet Dla Podhala, który miał poparcie Koalicji Obywatelskiej – sześć mandatów. To oznacza konieczność zawiązania jakiegoś "sojuszu", by realizować wyborcze obietnice.

– Pierwsza decyzja: na pewno cofamy gazetkę propagandową, jaką wydawał w ostatnich latach urząd miasta. I wprowadzamy do urzędu trochę przyzwoitości. Krok po kroku ciężką pracą. Myślę, że wiele się zmieni – zapowiadał Filipowicz, a jego wypowiedź cytuje "Gazeta Krakowska".