W minioną sobotę doszło do nieudanego zamachu na Donalda Trumpa. Były prezydent Stanów Zjednoczonych został postrzelony w ucho, ale rana nie była groźna. Na prawicy zapanowała wówczas euforia, gdyż zwolennikom Trumpa wydawało się, że jego sukces w wyborach jest przesądzony. Jednak z najnowszych sondaży, które właśnie przeanalizowałam, wynika, że optymizm Republikanów i ich wyborców jest mocno przesadzony.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
13 lipca w Stanach Zjednoczonych doszło do zamachu na byłego prezydenta Donalda Trumpa. To wstrząsnęło opinią publiczną w USA, ale i Europie. Czy po ataku kandydat Republikanów ma pewne zwycięstwo w jesiennych wyborach? Z sondaży wynika, że walka o najważniejszy urząd na świecie jest nadal nierozstrzygnięta.
Sondaże wcale nie dają obecnie wielkiej przewagi Trumpowi
I tak z badania wykonanego dla "The Economist" przez YouGov w dniach 13-16 lipca wynika, że Joe Biden może liczyć na poparcie 41 proc. pytanych, a Donald Trump na 43 proc. Kolejny sondaż zlecił Reuters (w dniach 15-16 lipca). Tutaj Biden i Trump mają identyczne poparcie jak w badaniu The Economist.
Kolejne trzy badania wykonała firma Ipsos dla Reutersa pomiędzy 15 a 16 lipca. W pierwszym Biden ma 36 proc., a Trump 39 proc. W drugim sondażu obecny prezydent USA ma 34 proc. poparcie, a były 36 proc. wskazań.
I ostatni, najnowszy sondaż z tej puli daje 39 proc. Bidenowi, a Trumpowi tylko jeden procent więcej (40 proc.). Walka o fotel prezydenta wydaje się być zatem wyrównana i jeśli nic się nie zmieni, aż do rozstrzygnięcia nie będzie można jasno wskazać, kto zatriumfuje.
O tym, że zamach nie musi aż tak wpłynąć na głosowanie w USA mówił zaraz po tym ataku w rozmowie z naTemat.pl amerykanista prof. Zbigniew Lewicki.
– Gdyby wybory były za tydzień czy za dwa tygodnie, jego zwycięstwo byłoby właściwie przesądzone. Ale cztery miesiące to długi czas. Ludzka pamięć nie zawsze jest aż tak trwała – przyznał wówczas amerykanista.
Trump wygra wybory w USA? Amerykanista wyjaśnia
Dodał jednak, że zamach mógł przysporzyć Trumpowi dodatkowych zwolenników. – Wydaje mi się, że przynajmniej część wyborców zagłosuje na niego, choć przedtem nie miało takiego zamiaru. Mimo tego nic nie jest przesądzające i nie stwierdziłbym, że wskutek tych wydarzeń jego zwycięstwo w listopadzie jest już pewne, chociaż oczywiście był i pozostaje faworytem – podkreślił prof. Lewicki.
Jeśli chodzi o sam atak na Trumpa, to sprawcą zamachu był Thomas Matthew Crooks. Mężczyzna zginął w trakcie zdarzenia z rąk agentów Secret Service. 20-latek mieszkał w Bethel Park, 55 km od miejsca, w którym odbywała się konwencja z udziałem byłego prezydenta USA. Napastnik był zarejestrowany jako sympatyk Partii Republikańskiej.
Crooks ukończył Bethel Park High School w 2022 roku. W mediach możemy znaleźć nagranie z rozpoczęcia roku szkolnego, na którym widzimy sprawcę. Mężczyzna w tym roku mógłby pierwszy raz zagłosować w wyborach prezydenckich USA.
W kwestii samych wyborów w USA warto też wspomnieć, że poniedziałek zaczęła się Narodowa Konwencja Republikanów. Tego dnia Donald Trump wskazał też, kto wystartuje z nim jako kandydat na wiceprezydenta. Amerykański polityk uznał, że najlepiej w tej roli sprawdzi się senator J.D. Vance. To radykał spod znaku MAGA.
– Ta nominacja dowodzi, że Donald Trump już nie będzie oglądał się na bardziej umiarkowane skrzydło Partii Republikańskiej, a chce wygrać twardym, radykalno-nacjonalistycznym elektoratem. J. D. Vance jest przedstawicielem tego dominującego dziś skrzydła MAGA. Nie sprawdziły się więc przewidywania wielu komentatorów, że Trump postawi na kogoś bardziej umiarkowanego – mówił ostatnio naTemat.pl Marcin Bosacki, dziś poseł, a wcześniej senator, ambasador RP w Kanadzie i wieloletni korespondent polskich mediów ze Stanów Zjednoczonych.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.