TEDI wycofuje z oferty łyżkę cedzakową. Produkt stanowi zagrożenie dla ludzkiego zdrowia
GIS ostrzega przed używaniem łyżki cedzakowej z TEDI. Sieć sklepów pilnie wycofała produkt Fot. Andrzej Zbraniecki/East News
Reklama.

"W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej w badaniach stwierdzono, migrację do żywności pierwszorzędowych amin aromatycznych z określonej poniżej łyżki cedzakowej" – informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Wyjaśniono, że pierwszorzędowe aminy aromatyczne to substancje, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. W związku z tym, nie powinny one mieć kontaktu z żywnością ani być obecne w produktach spożywczych.

Łyżka cedzakowa od TEDI wycofana

Oświadczenie Sanepidu precyzuje, że chodzi o łyżkę cedzakową sprzedawaną w sklepach sieci TEDI. Produkt ten posiada kod EAN 93503001001000000100 224. Został wyprodukowany w Niemczech, a dystrybutorem w Polsce była firma TEDI – Sieć Handlowa Sp. z o.o., z siedzibą w Katowicach, przy ul. 11 Listopada 11, 40-387 Katowice.

Sieć sklepów TEDI poinformowała, że łyżki cedzakowe zostały natychmiast wycofane ze sprzedaży we wszystkich punktach. Decyzja o wycofaniu produktu zapadła w piątek, 22 listopada. Na stronie internetowej sklepu dostępne są informacje na temat procedury zwrotu towaru oraz możliwości odzyskania pieniędzy.

logo
Łyżka cedzakowa od TEDI wycofana. Stanowi zagrożenie dla zdrowia Fot. GIS

Auchan również musiał usunąć popularny produkt z oferty

Jak informowaliśmy w naTemat.pl, sieć Auchan ogłosiła wycofanie ze swojej oferty popularnej przyprawy – oregano. Chodzi o suszone oregano w opakowaniu 10 g, wyprodukowane przez Zakład Produkcyjno-Handlowy Herbes Wiesław Sikorski. Produkt ten ma kod EAN 5904215144861, a numer partii to: 05.2025/L010624.

"Konsumenci, którzy zakupili wskazaną partię produktu, proszeni są o niespożywanie go, wyrzucenie lub zwrot do sklepu, w którym został zakupiony. Produkt zostanie całkowicie zrefundowany" – głosi komunikat sieci.

Powodem wycofania oregano jest "przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych". Spożycie ich w dużych ilościach może prowadzić do zatrucia.

Alkaloidy pirolizydynowe to naturalne substancje występujące w niektórych roślinach. Ich nadmiar w organizmie ludzki może być toksyczny, a skutki zdrowotne obejmują uszkodzenie wątroby, a w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci.

Czytaj także: