Znamy najnowsze dane dotyczące bezrobocia w Polsce. W październiku bezrobocie spadło do 4,9 procent. Bez pracy pozostawało w Polsce 765,5 tys. osób, co jest "drugą w historii polskiej statystyki najniższą liczbę bezrobotnych". Rekord, niższy o zaledwie 3,3 tys. osób, padł w czerwcu 2024 roku.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Te dane oznaczają, że bezrobocie w Polsce wciąż utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. GUS pokazał właśnie statystyki, które dotyczą października 2024.
Jak czytamy, stopa bezrobocia wyniosła 4,9 procent, co oznacza spadek o 0,1 punktu procentowego w porównaniu z danymi z września. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła w Polsce 765,5 tys. osób. Jest to drugi najniższy wynik w historii polskiej statystyki bezrobocia.
Eksperci o bezrobociu w październiku w Polsce
W swoim komentarzu do tych danych eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w swoim komentarzu do danych GUS wskazali że niska stopa bezrobocia utrzyma się też w kolejnych miesiącach.
Ewentualne wahania wynikać mają głównie z czynników sezonowych. Eksperci podkreślili, że dobre warunki gospodarcze, starzenie się społeczeństwa i rosnąc liczba bezrobotnych to główne czynniki, które wpływają na trend niskiego bezrobocia.
Według analityka konfederacji Lewiatan Mariusza Zielonki, na horyzoncie nie widać wielu zagrożeń dla sytuacji na rynku pracy. Spadek liczby bezrobotnych został osłabiony przez zakończenie prac sezonowych – przytacza słowa eksperta Lewiatan serwis Radia Zet.
Ostatnio pisaliśmy też w INNPoland o tym, że wielu Polaków dorabia po godzinach, gdyż jeden etat nie wystarcza im, by pokryć wydatki.
Jeden etat Polakom nie wystarczy. Udowadniają to badania SW Research przeprowadzone na zlecenie Gi Group Poland. W raporcie pt. "Jak dorabiają Polacy" wykazano, że ponad 40 proc. przebadanych już pracuje poza godzinami, a ponad drugie tyle planuje sobie dorabiać.
Powodów do podjęcia dodatkowej pracy nie brakuje. Polacy chętnie zapatrują się m.in. na powiększanie osobistego budżetu. Analitycy z SW Research, cytowani przez PAP stwierdzili, że główną przyczyną jest chęć zaoszczędzenia pieniędzy, ale nie jedyną.