Wiele osób już od kilku tygodni śledzi najnowsze doniesienia dotyczące prognozy pogody na Boże narodzenie. Po pochmurnym i deszczowym listopadzie mają nadzieję na białe święta. Ale czy tym razem ich marzenia się spełnią? Oto najnowsze dane.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Prognozy długoterminowe niestety mają bardzo niską sprawdzalność. Pogoda potrafi zmieniać się z dnia na dzień, dlatego jej prognozowanie z blisko miesięcznym wyprzedzeniem jest niczym wróżenie z fusów. Mimo tego Centrum Modelowania Meteorologicznego udostępniło model, który dotyczy pięciu najbliższych tygodni. W tym Bożego Narodzenia.
Jaka pogoda w Boże Narodzenie? Jest najnowsza prognoza długoterminowa
Boże Narodzenie będzie miało miejsce w 52. tygodniu tego roku. A z modelu ECMWF EPS udostępnionego przez IMGW wynika, że nie będzie to raczej mroźny okres. Najbardziej optymistyczny scenariusz (najcieplejszy) zakłada, że w zasadzie w całym kraju możemy spodziewać się wtedy temperatury na poziomie 1-3 st. C. Jedynie w Suwałkach i Tatrach prognozowane jest ok. 0 st. C.
Najbardziej pesymistyczna opcja (najniższa prognozowana średnia temperatur) zakłada, że przeważnie będziemy odnotowywać 0/-2 st. C. Jedynie nad morzem i woj. opolskim może to być 1-2 st. C. Wyważona prognoza dotycząca średniej temperatury zakłada natomiast podział Polski na dwie części. W centrum i na wschodzie możemy spodziewać się od 0 do -1 st. C. Na zachodzie i północy powinniśmy odnotowywać natomiast 1-2 st. C.
Dobra wiadomość jest taka, że grudzień z reguły powinien przynosić temperaturę mieszczącą się w wieloletniej normie dla tego miesiąca. Jednak w dniach 2-12 grudnia i 16-22 grudnia możemy spodziewać się temperatur wyższych niż norma z lat 1991-2020.
Czytaj także:
Opady w Boże Narodzenie. O śnieg będzie raczej trudno
Nie da się nie zauważyć, że zgodnie z najnowszymi prognozami grudzień może przynieść dużo opadów. Według wspomnianego modelu długoterminowego, zwłaszcza na południu Polski przez większość czasu opady przekroczą wieloletnią normę, a na tydzień przed świętami taka sytuacja może wystąpić w całej Polsce.
W dniach 23-29 grudnia suma opadów w całym kraju ma wahać się od 8 do 11 mm w większości regionów. Jedynie we wschodniej części woj. zachodniopomorskiego może to być do 15 mm. Szansa na wystąpienie opadów przekraczających 10 mm wynosi od 50-55 proc. w centrum i na wschodzie, do 60-70 proc. w pozostałych regionach.
Ale czy będą to opady deszczu i śniegu? Odpowiedzi na to pytanie w najnowszym modelu niestety nie znajdziemy. Jednak biorąc pod uwagę, że temperatura w ciągu doby będzie utrzymywała się raczej powyżej 0 st. C, należy raczej spodziewać się deszczu, a nie śniegu.
Ostatecznie warto jednak pamiętać, że prognozy długoterminowe nie są gwarantem, a jedynie pokazują jedną z możliwości. Pewniejszych informacji możemy spodziewać się na ok. 7-9 dni przed świętami.