Zużyte baterie czy stary sprzęt elektryczny często lądują w koszach na odpady zmieszane. Tymczasem za takie coś możemy być ukarani wysokim mandatem. Gdzie więc powinniśmy wyrzucać takie rzeczy? Jest kilka opcji.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Przepisy o elektroodpadach zostały już wprowadzone lata temu, a konkretnie w 2016 roku (mowa konkretnie o ustawie z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym). Pomimo tego nie wszyscy się do nich stosują.
Z badania przeprowadzonego w 2023 roku przez firmę badawczą Zymetria, na zlecenie organizacji RLG Polska wynika, że ponad połowa respondentów nie wie, że nie wolno wyrzucać elterośmieci do żadnego z podstawowych pojemników na odpady komunalne. I np. 35 procent osób nie miało pojęcia, że pendrive to elektroodpad.
Gdzie wyrzucać baterie, żarówki, ładowarki, smartfony i inny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Lista miejsc jest całkiem spora
Generalnie wszystkiego, co jest na prąd (od komputerów i smartfonów, przez sprzęt AGD, po nowoczesne żarówki i świetlówki) lub baterie (ale baterie, powerbanki i akumulatory też) nie możemy wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci. Jak się ich pozbyć? Jest kilka miejsc, gdzie możemy je wyrzucić:
Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK)
Pojemniki w marketach (na mniejsze odpady jak baterie, telefony, ładowarki etc)
Specjalne kontenery (często są czerwone) na mniejsze i większe elektrośmieci np. tostery, suszarki etc.
Sklepy AGD i RTV mogą, a nawet muszą je zabrać przy kupnie nowego urządzenia np. telewizora
Zbiórki elektroodpadów, które są organizowane co jakiś czas nie tylko w dużych miastach
Możemy zgłosić się też do lokalnej firmy zajmującej się wywozem śmieci, by podjechała pod nasz dom i bezpłatnie odebrała starą lodówkę czy telewizor. Wszelkie informacje dotyczące miejsc zbiórek i pojemniki na elektroodpady bezpośrednio wyszukamy w internecie lub znajdziemy na stronach urzędu miasta lub gminy.
Za nieprzestrzeganie przepisów grozi od 500 do nawet 5000 złotych mandatu. Jednak nie tylko o pieniądze tutaj chodzi. Kiedy takie urządzenia trafiają na zwykłe wysypisko, zawarte w nich niebezpieczne substancje mogą przedostać się do środowiska, powodując szeroko idące konsekwencje: także zdrowotne.
"Elektrośmieci zawierają w sobie mnóstwo trujących substancji, m.in. freon, kadm, brom, ołów czy rtęć. Po przeniknięciu do organizmów zwierząt i ludzi, np. poprzez wody gruntowe, mogą wywoływać one zaburzenia percepcji, schorzenia układu rozrodczego, nowotwory nerek oraz wiele innych groźnych chorób" – informuje strona łódzkiego urzędu miasta.
Dziennikarz popkulturowy. Tylko otworzę oczy i już do komputera (i kto by pomyślał, że te miliony godzin spędzonych w internecie, kiedyś się przydadzą?). Zawsze zależy mi na tym, by moje artykuły stały się ciekawą anegdotą w rozmowach ze znajomymi i rozsiadły się na długo w głowie czytelnika. Mój żywioł to popkultura i zjawiska internetowe. Prywatnie: romantyk-pozytywista – jak Wokulski z „Lalki”.