logo
Nowacka mówiła o "polskich nazistach". Jest reakcja Tuska na jej słowa Fot. Jacek Dominski/REPORTER
Reklama.

Przypomnijmy: w poniedziałek 27 stycznia Barbara Nowacka wzięła udział w międzynarodowej konferencji "My jesteśmy pamięcią. Nauczanie historii to nauka rozmowy" w 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Nowacka mówiła o "polskich nazistach". Jest reakcja Tuska na jej słowa

Ministra edukacji powiedziała, że "na terenie okupowanym przez Niemcy polscy naziści zbudowali obozy, które były obozami pracy, a potem stały się obozami masowej zagłady".

PAP poprosiło MEN o komentarz w tej sprawie. Resort podkreślił, że minister "wyraźnie przejęzyczyła się" podczas swojego przemówienia.

"Docelowa wypowiedź na podstawie przygotowanego fragmentu wystąpienia miała brzmieć: Na terenie okupowanej przez Niemcy Polski, naziści zbudowali obozy, które były obozami pracy, a potem stały się obozami masowej zagłady" – przekazało agencji ministerstwo.

Barbara Nowacka również zabrała głos w sprawie i przeprosiła za swój błąd. "Oczywiste jest, że obozy zbudowali Niemcy, a polskich nazistów nie było. I jest to prawda historyczna. Również o tym wielokrotnie mówiłam w trakcie wystąpienia na konferencji w Krakowie. Za oczywiste przejęzyczenie przepraszam" – napisała w serwisie X.

Dymisji polityczki jednak nie będzie, o czym poinformował szef rządu. – Nie będę wyciągał jakichś dramatycznych konsekwencji z powodu przejęzyczenia – powiedział mediom premier Donald Tusk.

– Gdyby politycy mieli dawać swoje głowy w związku z tym, że się przejęzyczyli, to nie wiem, czy byliby kiedykolwiek chętni do sprawowania jakichkolwiek funkcji – stwierdził.

W poniedziałek była 80. rocznica wyzwolenia Auschwitz

Dodajmy, że w Polsce, w tym na terenie byłego obozu, odbyły się w poniedziałek uroczystości w związku z rocznicą wyzwolenia obozu. 27 stycznia osiemdziesiąt lat temu Armia Czerwona wkroczyła do Auschwitz-Birkenau. Byli to żołnierze jednostki 1 Frontu Ukraińskiego. Sowieci wyzwolili tego dnia obóz zagłady.

W Auschwitz zamordowano co najmniej 1,1 miliona ludzi. Milion z nich to Żydzi. W obozie ginęli też Polacy, Romowie i Sinti, więźniowie polityczni oraz osoby LGBT+ różnych narodowości (oznaczano je różowym trójkątem).

– Nasze myśli kierujemy ku tej większości, tym milionom, które nigdy nam nie powiedzą, co czuli. Ponieważ pochłonęła je Zagłada – powiedział podczas uroczystości na terenie byłego obozu ocalony Marian Turski.

Czytaj także: