Pogoda szykuje dużą niespodziankę. Ochłodzenie ma potrwać w Polsce zaledwie kilkadziesiąt godzin.
Pogoda szykuje dużą niespodziankę. Ochłodzenie ma potrwać w Polsce zaledwie kilkadziesiąt godzin. Fot. Tropical Tidbits.com
Reklama.

W najbliższych dniach do Polski wróci mróz i lokalnie pojawią się opady śniegu. W weekend wyż z północnego zachodu zacznie zbliżać się do naszego kraju. Tuż przed wyżem po jego wschodniej stronie zaczną do nas spływać arktyczne, chłodne masy powietrza z północyinformują Fani Pogody.

W całej Europie Środkowej zacznie pojawiać się mróz. W weekend mróz nocami może sięgnąć nawet -5 stopni. Tak będzie na północy Polski, a po 15 marca także na wschodzie kraju.

Co ciekawe, gdy w Polsce zrobi się chłodniej, cieplej będzie na przykład w Skandynawii.

To wszystko nie potrwa jednak bardzo długo, bo już w dniach 18-19 marca aura sprzyjać będzie powrotowi wysokich temperatur. Cieplejsze masy powietrza spłyną do nas wówczas z południa.

Mróz wróci więc do Polski tylko na chwilę. Ochłodzenie potrwa zaledwie kilkadziesiąt godzin, a temperatury będą spadać głównie nocami. Prawdą jest jednak, że od weekendu 15-16 marca do 18 marca w dzień termometry nie będą pokazywać więcej niż 10 stopni Celsjusza, co jednak w połowie marca jest zupełnie normalne.

Ale już około 19-20 marca na mapach pogodowych widać nawet ponad 15 stopni. Po chwilowym ochłodzeniu wiosna ma szybko wrócić do Polski. Prawdopodobnie będzie to ostatni mróz tej zimy.

Oto prognozowane odchylenie od normy temperatury do 21 marca.

logo

Jaka temperatura w ostatniej dekadzie marca?

Poza tym prognozowana temperatura do końca marca wskazuje na potężną anomalię, o czym informowaliśmy już w naTemat.

W ostatniej dekadzie marca także nie widać w prognozach znaczącego ochłodzenia. Temperatury będą wystarczająco wysokie, by średnia marca 2025 pozostała wyraźnie powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Przeciętnie będzie to nawet o 3-4 stopnie wyżej względem tej normy. Jak pisaliśmy już w naTemat, także kwiecień 2025 i cała wiosna zapowiada się na cieplejszą od normy wieloletniej.