
Nowe przepisy o płacy minimalnej wejdą w życie od 1 stycznia 2026 roku. Muszą więc zostać przyjęte do końca bieżącego roku – podaje infor.pl. Celem, jak już pisaliśmy, jest dostosowanie zmian do unijnego prawa.
Od 2026 roku wynagrodzenie minimalne ma stanowić 55 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. A to w 2026 – na podstawie szacunków – ma wynieść około 9219 złotych. I wówczas, jak piszemy poniżej, wynagrodzenie minimalne ma wzrosnąć do 5070 zł. Obecnie (w 2025) płaca minimalna wynosi dokładnie 4666 zł.
Przypomnijmy, że relacja minimalnego wynagrodzenia za pracę do przeciętnego wynagrodzenia sukcesywnie rośnie. W 2023 r. było to 50,3 proc., a w 2024 r. – 53,7 proc. Obecnie ma być obliczana według unijnych wytycznych.
Jaka płaca minimalna w 2026 roku?
Jak informowaliśmy już w naTemat, w 2026 roku płaca minimalna ma zostać zrównana z wynagrodzeniem zasadniczym. Tym samym nieodwołalnie skończy się wliczanie premii i dodatków do najniższej krajowej. Do najniższej krajowej nie będzie można doliczać premii, dodatków i nagród, co obecnie jest powszechną praktyką pracodawców. Obecnie wielu z nich wypłaca podstawowe wynagrodzenie poniżej minimalnej krajowej, a resztę wynagrodzenia uzupełnia dodatkami. Po wejściu w życie unijnej dyrektywy stanie się to nielegalne.
Płaca minimalna. Jak rząd ustali ją w 2026 roku?
Polska dostosuje swoje przepisy do unijnych standardów. Minimalne wynagrodzenie wyniesie 55 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.
Zobacz także