Jaka kwota wolna od podatku? Minister finansów zapowiedział, kiedy może wzrosnąć dwukrotnie.
Jaka kwota wolna od podatku? Minister finansów zapowiedział, kiedy może wzrosnąć dwukrotnie. Fot. Bartłomiej Magierowski / East News / montaż naTemat
Reklama.

Przypomnijmy, że obecnie kwota wolna od podatku wynosi w Polsce 30 tysięcy złotych. Ostatni jej wzrost miał miejsce w 2022 roku.

Kiedy kwota wolna od podatku zwiększy się do 60 tysięcy?

Koalicja Obywatelska zapowiadała przed ostatnimi wyborami w 2023 roku, że zwiększy ją w czasie obecnej kadencji dwukrotnie, do 60 tysięcy złotych. Był to jeden z kluczowych postulatów formacji dowodzonej przez Donalda Tuska.

Minister finansów skonkretyzował plany zmian w środę (26 marca) w radiowej Trójce. Został zapytany, czy jest w stanie zadeklarować, że do końca kadencji, czyli do 2027 roku kwota wolna od podatku zostanie podniesiona do 60 tysięcy złotych.

– Taki jest plan. (...) Chciałbym, żeby to było wcześniej. Rok wyborczy to jest 2027, czyli zostaje nam jeszcze rok 2026powiedział Andrzej Domański w Trójce.

Szef resortu finansów dodał, że jego ministerstwo pracuje jeszcze nad tym planem. Zaznaczył, że najpierw ma go poznać Donald Tusk. – Najpierw przedstawię plan premierowi. I będę z nim o tym rozmawiał, później będziemy dyskutować o konkretnej dacie – przekazał.

– Chciałbym, aby wydarzyło się to jak najszybciej, ale on musi być bardzo precyzyjny i gotowy do takiej merytorycznej dyskusji – zwrócił uwagę.

Dodajmy, że już w tym tygodniu minister finansów wiceminister finansów poinformował, iż koszt podwojenia kwoty wolnej od podatku PIT do 60 tysięcy złotych wyniósłby 55,9 miliarda złotych.

Donald Tusk już w marcu 2024 roku zapowiedział, że podwyższenia kwoty wolnej od podatku PIT do 60 tysięcy złotych wejdzie w życie na pewno wcześniej niż przed końcem obecnej kadencji.

Przypomnijmy też, że już w maju 2024 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, iż rząd Donalda Tuska analizuje możliwość podwojenia kwoty wolnej od podatku. Wówczas przekazano, że koszt jej podwyższenia to 52,5 mld zł dla budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego, które partycypują we wpływach.