Polscy naukowcy zakończyli prace nad katalogiem, który pozwala Polakom odkrywać historię i znaczenie swojego nazwiska. Projekt prowadzony był od 2014 roku.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Przez ostatnią dekadę badaczom udało się zgromadzić imponującą bazę danych, obejmującą nazwiska, których używa od 75 do 80 procent populacji Polski.
Dzięki nowemu internetowemu słownikowi nazwisk w Polsce każdy będzie mógł dowiedzieć się, skąd pochodzi jego nazwisko, jakie ma znaczenie, a także, gdzie jest ono najbardziej popularne. Użytkownicy słownika będą mieli dostęp do dodatkowych informacji, takich jak różne formy i warianty danego nazwiska oraz w jakich regionach najczęściej występuje.
Naukowcy zapowiadają, że ich praca nie kończy się na dotychczasowych osiągnięciach. W planach jest dalsze poszerzanie bazy o mniej powszechne nazwiska, co pozwoli każdemu obywatelowi odkryć szczegóły związane z historią własnej rodziny i rodowodu.
Projektowi przewodzi prof. Katarzyna Skowronek z Instytutu Języka Polskiego. Jej zespół podkreśla, że prace nad słownikiem są nie tylko fascynującym wyzwaniem naukowym, ale także wartościowym wkładem w poznanie historii i tożsamości polskiego społeczeństwa. Dzięki temu narzędziu możemy dowiedzieć się więcej o naszym dziedzictwie, pochodzeniu oraz sekretach, jakie skrywają nasze nazwiska.
W Polsce istnieje wiele popularnych nazwisk, które są powszechnie spotykane w różnych regionach kraju. Przykładami znanymi już ze szkolnych podręczników są Kowalski czy Nowak. Jednak w naszym społeczeństwie znajdziemy również liczne unikatowe nazwiska, które często budzą zdziwienie. Dlatego właśnie inicjatywa poszerzenia internetowego słownika o mniej powszechne nazwiska ma ogromne znaczenie.
Jakiś czas temu redakcja naTemat.pl donosiła o najbardziej nietypowych nazwiskach wśród Polaków. Posługujący się takimi obywatele niejednokrotnie napotykają na codzienne trudności, związane chociażby z koniecznością ich literowania czy wyjaśniania pisowni.
Jednym z wyjątkowych przypadków jest historia pana Mariusza Cypsa albo Zypsa. Gdy jego dowód osobisty trafił do internetu, wielu użytkowników mediów społecznościowych początkowo sądziło, że to żart lub popularny mem. Nic bardziej mylnego – nazwisko to naprawdę istnieje.
Jedną z najbardziej kłopotliwych sytuacji, jak przyznał pan Mariusz, była rejestracja dziecka u lekarza.
– Pani pyta, czy na pewno jestem ojcem, bo nie wiem, jak się syn nazywa – powiedział w programie "Fakt stacji TVN.
Zaleca on także, aby osoby z nietypowymi nazwiskami zawsze miały przy sobie dowód osobisty, co znacznie ułatwia życie. Wśród innych, równie oryginalnych nazwisk w Polsce, można wymienić takie przykłady jak Ojczenasz, Niewiem, Porażka czy Coś