
Darowizna, na przykład od rodziców dla dzieci, jest zwolniona z podatku. Jednak trzeba spełnić bardzo konkretne warunki, które określają przepisy.
Warto wiedzieć, że urząd skarbowy wymaga zgłoszenia darowizny, ale także udokumentowania przekazania pieniędzy w odpowiedniej formie. Chodzi na przykład o przelew bankowy na konto osoby obdarowanej.
Pieniądze na spłatę kredytu przekazane na konto. Fiskus wlepił karę
Znane są przykłady kar od urzędu skarbowego w ostatnich latach. Było tak, gdy matka przekazała córce pieniądze na spłatę kredytu mieszkaniowego. Środki trafiły na konto bankowe, które jednak nie należało bezpośrednio do osoby obdarowanej. Fiskus uznał wówczas, że warunki zwolnienia z podatku nie zostały spełnione.
Pieniądze do ręki, umowa darowizny. Urząd skarbowy dał karę
Innym przykładem jest sytuacja, w której córka dostała darowiznę od ojca i wpłaciła pieniądze deweloperowi. Miała umowę darowizny, którą zgłosiła do urzędu skarbowego. Jednak pieniądze zostały przekazane gotówką, a nie przelewem – podaje Express Ilustrowany.
Jak przekazać darowiznę, by urząd skarbowy się nie przyczepił?
Oto zasady przekazania darowizny, tak, by była zwolniona z podatku. Musi zostać udokumentowana przelewem na konto obdarowanego. Darowiznę trzeba zgłosić w terminie do 6 miesięcy od otrzymania środków, za pomocą formularza SD-72.
Limity kwotowe dla trzech grup podatkowych
Jeżeli nie zgłosiliśmy darowizny powyżej ustawowego limitu:
Jak przekazać darowiznę zgodnie z przepisami?
Podsumujmy: darowizna od rodziców czy innych bliskich osób może być zwolniona z podatku. Trzeba jednak spełnić następujące warunki, czyli zgłosić ją w terminie, przekazać środki w odpowiedniej formie oraz mieć świadomość limitów i grup podatkowych.
Zobacz także