Kościół domaga się religii na maturze. Ministerstwo Edukacji się wzbrania, ale biskupi nie odpuszczą

Lekcja religii w jednej ze szkół. Episkopat domaga się wprowadzenia tego przedmiotu na maturze. Tym razem nie odpuści.
Lekcja religii w jednej ze szkół. Episkopat domaga się wprowadzenia tego przedmiotu na maturze. Tym razem nie odpuści. Fot. Rafał Michałowski / Agencja Gazeta
Hierarchowie kościelni po raz kolejny przystępują do walki o możliwość zdawania religii na maturze. Zarzucają MEN ignorowanie, dyskryminację i brak poszanowania dla reguł demokracji. Resort broni się, że sprawa była niedawno dyskutowana i w tej sprawie nie da się nic zrobić. Duchowni będą jednak lobbować u ministra administracji Michała Boniego.

Biskup Marek Mendyk, przewodniczący komisji Episkopatu ds. wychowania katolickiego skarżył się na łamach "Naszego Dziennika", że rząd ignoruje stronę kościelną i nie chce spotkać się z biskupami w sprawie religii na maturach. W odpowiedziach przesłanych "Gazecie Wyborczej" MEN broni się, że sprawę omawiano w styczniu i poinformowano duchownych, że nie ma możliwości wprowadzenia nowego egzaminu. Kościół walczy o swój egzamin także w Komisji wspólnej rządu i Episkopatu, ale jej współprzewodniczący Michał Boni nie pali się do spełnienia ich postulatów.

Teraz na łamach "NDz" bp Mendyk twierdzi, że "strona Kościoła już pięć lat temu spełniła wszystkie formalne warunki, by maturzyści mieli możliwość zdawania religii na egzaminie dojrzałości, wciąż jednak nie ma pozytywnej decyzji ze strony ministerstwa". - Słyszymy tylko "nie", a nie przedstawia się nam argumentów - mówił bp Mendyk. CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje za to, by uczelnie prowadzące kierunki teologiczne na własną rękę przeprowadzały egzaminy wstępne. Jednak Kościół nie ustąpi, bo od 2015 roku maturzyści będą musieli zdawać co najmniej jeden przedmiot dodatkowy (czyli poza językiem polskim, matematyką i językiem obcym). Jeśli do tego czasu religia znajdzie się w tym gronie, jej znaczenie na tle innych przedmiotów wzrośnie, bo dzisiaj jest ona traktowana w szkołach jako przedmiot drugiej kategorii.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Czytaj także:

"Gloria Victis", Baczyński i Mickiewicz. "Tematy maturalne w sam raz dla starych dewotek, a nie dla młodzieży"

Odmówił komunii upośledzonemu. Dlaczego Kościół każe rodzić chore dzieci, a potem ogranicza dostęp do sakramentów
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...