Nie będzie referendum ws. 6-latków? Donald Tusk chce doprowadzić reformę do końca

Nie będzie referendum ws. 6-latków? Mimo że działacze "Ratuj Maluchy" zebrali już 670 tys. podpisów, Donald Tusk chce doprowadzić reformę do końca.
Nie będzie referendum ws. 6-latków? Mimo że działacze "Ratuj Maluchy" zebrali już 670 tys. podpisów, Donald Tusk chce doprowadzić reformę do końca. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Choć rodzice zrzeszeni przy inicjatywie "Ratuj Maluchy" zebrali już przeszło 670 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum ws. posyłania sześciolatków do szkół, rząd ma swoje zdanie. Choć brak jeszcze oficjalnego stanowiska, Donald Tusk zasugerował, że tę reformę przeprowadzi do końca.


Wielki spór między rządem a rodzicami sześciolatków może się zaognić. "Gazeta Wyborcza" zwraca uwagę, że choć brak oficjalnego stanowiska PO w tej sprawie, premier Donald Tusk czuje osobistą odpowiedzialność za tę reformę edukacji. Nie ma zamiaru iść na rękę rodzicom, którzy boją się o swoje sześcioletnie pociechy.

Niezadowoleni rodzice wciąż zbierają podpisy w ramach inicjatywy "Ratuj Maluchy". Minimalny wymóg przy wniosku o referendum (500 tys. podpisów) został już spełniony. Wcale nie znaczy to jednak, że referendum się odbędzie. Zależy to od głosowania Sejmu. Reforma, zdaniem rządzących, będzie miała wiele pozytywnych skutków. Dzieci będą szybciej dorastać, osiągać lepsze wyniki w nauce, integrować się z rówieśnikami, tak, jak to jest na Zachodzie. Będą też inne korzyści, o których mówi się rzadziej. Gminy dostaną wyższe dopłaty od państwa, w przedszkolach będzie więcej miejsc dla młodszych dzieci.

Trwa wojna na argumenty. Niezadowoleni rodzice tłumaczą, że szkoły nie są przystosowane do przyjęcia 6-latków. Rząd odpowiada statystykami, w myśl których 90 proc. rodziców, którzy już skorzystali z możliwości posłania młodszego dziecka do szkoły, jest zadowolonych. Inna sprawa, że są w zdecydowanej mniejszości w porównaniu z tymi, którzy zdecydowali się w zeszłym roku na stary system. MEN próbując zapanować nad sytuacją obiecuje interwencyjną infolinię dla rodziców. Skargi rodziców zostaną przekazane kuratorom, którzy będą rozwiązywać problemy w szkołach. Nie ma też dokładnych badań pokazujących, jak tak naprawdę wygląda przygotowanie szkół. Dla przykładu główny inspektor sanitarny bada placówki, lecz nie pod kątem choćby tego, czy świetlice nie są przepełnione.Kontrowersje budzi też spór na temat tego, czy dziecko jest gotowe psychicznie do rozpoczęcia wcześniejszej edukacji. Karolina Elbanowska, jedna z twarzy ruchu oporu niezadowolonych rodziców w rozmowie z naTemat tłumaczyła, że reforma naszpikowana jest błędami i niedociągnięciami.

Karolina Elbanowska
ratujmaluchy.pl

Od samego początku, czyli od 2008 roku plany ministerstwa wyglądały, jakby ktoś się bawił klockami, a nie planował edukację dla milionów dzieci. Najpierw ówczesna minister edukacji Katarzyna Hall założyła, że w 2009 roku wyśle do szkół i 6- ,i 7-latki. Dwa roczniki naraz, bez żadnych przygotowań. To pokazuje delikatność i wyczucie autorów reformy. Wszystko w myśl zasady "jakoś to będzie". A tu przecież chodzi o nasze dzieci. CZYTAJ WIĘCEJ


Różne opinie na ten temat mają psychologowie. Blogująca w naTemat Dorota Zawadzka jest przekonana, że 6-latek poradzi sobie w szkole, będzie miał okazję nauczyć się radzić sobie z problemami, a rodzice nie powinni sztucznie zaniżać możliwości swoich pociech. Przeciwnicy tłumaczą, że nie chodzi tu o zaufanie do dzieci, a wcześniejsza edukacja to złożony i szerszy problem, z którym "dzieci-cyborgi" mogą sobie nie poradzić.Czytaj także:

Wojna z MEN trwa i daleko jej do końca. Aktorzy bronią 6-latków przed szkołą

Czytanie i zdolności matematyczne siedmiolatka to gwarancja sukcesu w dorosłym życiu

Źródło: "Gazeta Wyborcza"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Odebrano mi już wszystko!". Prawicowy guru zrobił obrzydliwą krzywdę ofierze księdza pedofila
0 0Jest gorzej niż myśleliście. Tak PiS ukrywa patologie w służbie zdrowia
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
0 0USA nie mogą żyć z Huaweiem, bez niego też nie. Znowu luzują sankcje
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Najmłodsza miliarderka się bogaci. Poruszenie w świecie mody
WYWIAD 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Wyrok za niski? Wnuk Wałęsy do więzienia może trafić na dłużej