Naukowcy sklonowali mysz z kropli krwi

Japońscy naukowcy [url=http://shutr.bz/126qRbe]sklonowali mysz[/url] dzięki materiałowi genetycznemu pobranemu z kropli krwi
Japońscy naukowcy sklonowali mysz dzięki materiałowi genetycznemu pobranemu z kropli krwi Fot. shutterstock.com
Jak się okazuje, kropla krwi wystarczy, aby sklonować żywy organizm. Udało się to japońskim naukowcom, którzy w instytucie RIKEN BioResource Center dokonali klonowania myszy z materiału genetycznego pozyskanego z kropli krwi.

Naukowcy z Japonii pobrali kroplę krwi z ogona myszy, a następnie dokonali przeniesienia jąder komórek somatycznych do komórek oocytowych (metoda SCNT), pozbawionych materiału genetycznego. W efekcie tego działania samica myszy zaszła w ciążę i urodziła zdrowe potomstwo.

Tą samą metodą udało się sklonować legendarną już owcę Dolly. Różnica jest jednak taka, że Japończykom udało się jednak uzyskać pełnowartościowy materiał genetyczny z białych krwinek pochodzących z kropli krwi, pobranej bez szkody dla zwierzęcia. Dotychczas takie udany klony produkowano z komórek pobranych głównie z komórek szpiku kostnego.

Badanie to pokazuje, że przynajmniej teoretycznie można powielać cenne w hodowli zwierząt osobniki - na przykład po to, by produkować więcej mięsa. Nowa metoda może przydać się także w ratowaniu ginących gatunków.


Źródło: BBC
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...