Dopiero sąd zadecyduje gdzie zostanie pochowany król Anglii Ryszard III. Jego szczątki odkryto pod parkingiem w Leicester na miejscu zburzonego w XVI wieku kościoła. Teraz trwa spór o to, gdzie zostanie ponownie pochowany. Tam gdzie reszta rodu w York Minster, czy w mieście w którym spoczywał przez ostatnie 500 lat?
W przeszłości Ryszard III oferował królestwo za konia. Tak przynajmniej William Szekspir przedstawił ostatnie chwile króla Anglii z rodu Plantagenetów. Monarcha konia nie otrzymał i zginął pod Bosworth. Dziś, tak jak niegdyś król domagał się wierzchowca, dwie katedry walczą o jego szczątki.
Daleki krewny króla Michael Ibsen - który dostarczył materiał DNA, dzięki któremu zidentyfikowano ciało króla - zgodził się na jego pochówek w katedrze w Leicester. W tym celu ruszyła już nawet przebudowa konsekrowanej w XX wieku na katedrę świątyni. Tymczasem inni krewni Ryszarda III, skupieni w Sojuszu Plantagenetów (ród króla), domagają się, aby pochować go w katedrze York Minster.
Pochówki władców Polski
O tym, gdzie ostatecznie spocznie król ma zadecydować sąd. Dla obu katedr taki pochówek byłaby wielką nobilitacją, a także okazją do zarobku na turystach, którzy zechcą odwiedzić grób „zaginionego” króla.
Nie zagłębiając się jednak dalej w ten spór, przyjrzyjmy się jak wyglądają pochówki władców Polski.
Większość z nich spoczywa na Wawelu. Na drugim miejscu w kontekście królewskich pochówków jest Bazylika Katedralna Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu. Tam pochowani są pierwsi władcy Polski począwszy od Mieszka I. A jakie miasto jest na trzecim miejscu w ilości królewskich grobów? Płock. Spoczywa tam dwóch władców naszego państwa – Władysław Herman oraz Bolesław Krzywousty. Oprócz nich znajdują się tam groby książąt Bolesława Kędzierzawego oraz Konrada Mazowieckiego.
Królowie Polski spoczywają za granicą
Teraz przejdźmy do bardziej „skomplikowanych” pochówków. Zaczniemy od Króla Polski i Węgier Władysława Warneńczyka, który najprawdopodobniej zginął podczas bitwy pod Warną, jednak jego ciało nigdy nie zostało odnalezione. Po jego śmierci powstały na jego temat różne teorie spiskowe, włącznie z taką, że był ojcem Krzysztofa Kolumba. Dziś Warneńczyk ma symboliczny grób na Wawelu oraz mauzoleum w Warnie.
Przypomnijmy, że u naszych dawnych sąsiadów spoczywa ciało jednego z naszych władców, Ludwika Węgierskiego. Król spoczął w nieistniejącej już Katedrze Panny Marii w Białogrodzie Królewskim (Szekesfehervar). Do dziś jego szczątki spoczywają w miejscu, w którym stała świątynia. Jednak Ludwik nie jest jedynym władcą Polski, który spoczywa poza granicami naszego kraju.
Zmarły w 1506 roku Aleksander Jagiellończyk został pochowany na Litwie. Po śmierci jego ciało złożono do gronu w Katedrze św. Stanisława i św. Władysława w Wilnie. Jednak uczyniono tak wbrew jego woli, gdyż chciał on spocząć obok pozostałych władców Polski na Wawelu. Współczesny mu kronikarz opisując to wydarzenie napisał: „Oto jedyny król Polski, który spoczywa na ziemi litewskiej”.
Pochówki francuskie
Na ziemi francuskiej zostało pochowanych dwóch polskich królów. Pierwszy to Henryk Walezy, który w 1573 roku zrzekł się polskiego tronu, na rzecz francuskiego. Monarcha został pochowany w bazylice St Denis. Jednak o wiele ciekawiej przedstawiają się losy szczątków drugiego z polskich monarchów, którzy został pogrzebany w Francji w 1766 roku.
Stanisław Leszczyński był najdłużej żyjącym królem Polski i zmarł w wieku 88 lat. Dwukrotnie zasiadał na tronie polskim, jednak ostatecznie został przegoniony z kraju przez zwolenników Augusta III Sasa. Po ucieczce z Polski król Francji Ludwik XV, a zarazem zięć Stanisława podarował mu księstwo Lotaryngii. Po śmierci spoczął w miejscowej katedrze, w Nancy.
Podróże szczątków królów Stanisławów
Następnie jego szczątki wywiózł do Polski w 1814 roku Mikołaj Sokolnicki z zamiarem pochowania szczątków na Wawelu. Jednak ślad po nich zaginął i szczątki Leszczyńskiego odnalazły się dopiero ponad sto lat później w Leningradzie, skąd wykradziono je w 1926 r. Ostatecznie Leszczyński spoczął na Wawelu.
Wspomnimy, że za granicą leży poprzednik Stanisława Leszczyńskiego, August II Mocny Sas, który został pochowany w Dreźnie. Natomiast średniowieczni królowie czescy, którzy zasiedli na naszym tronie, czyli Wacław I i Wacław II spoczywają na terenie Czech.
Jedyny władca Polski, który spoczywa w naszej stolicy to Stanisław August Poniatowski. Jednak to nie było oryginalne miejsce pochówku ostatniego króla Polski. Do 1938 roku Poniatowski spoczywał w Petersburgu, gdzie zmarł w 1798 roku. Następnie jego zwłoki w tajemnicy przeniesiono do siedziby jego rodu w Wołczynie na Białorusi. Szczątki króla trafiły do Polski dopiero w 1988 roku, zaś ostateczny uroczysty pogrzeb miał miejsce w 1995 roku w Archikatedrze Warszawskiej.
Jak widać część naszych władców miała podobne przygody co wspomniany Ryszard III. Choć żaden z nich nie przeleżał pod parkingiem, to ich szczątki nieraz potrafiły wędrować z zachodu na wschód i z powrotem.