CIA dało Polsce 15 mln dolarów na więzienie w Starych Kiejkutach - donosi "Washington Post"

CIA dało Polsce 15 mln dolarów na więzienie w Starych Kiejkutach - donosi "Washington Post"
CIA dało Polsce 15 mln dolarów na więzienie w Starych Kiejkutach - donosi "Washington Post" Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Gazeta
Mijają lata, a kolejne informacje na temat tajnych więzień CIA wychodzą na jaw. Tym razem, jedna z najpoważniejszych gazet w USA donosi, że CIA zapłaciło aż 15 mln dolarów za samą zgodę na wybudowanie więzienia w Starych Kiejkutach. 


Do przekazania pieniędzy polskiej Agencji Wywiadu miało dojść w 2003 roku. "Washington Post" podaje wiele szczegółów na temat tajnego więzienia dla terrorystów, znajdującego się w Starych Kiejkutach na Mazurach. Informacje, które tym razem wyszły na jaw, przypominają raczej sensacyjny film, niż opowieści polskich polityków na temat potencjalnych więzień. Żaden z oficjeli nie potwierdził bowiem, że więzienia faktycznie istniały.

Jak czytamy w "Washington Post", 15 milionów dolarów miało być przewożonych w kartonowych pudłach przez dwóch oficerów CIA z budynku ambasady Stanów Zjednoczonych przy Alejach Ujazdowskich w Warszawie, do Agencji Wywiadu. Był to warunek, aby Polska strona wydała zgodę na budowę niechlubnych więzień. Pieniądze miał odebrać osobiście ówczesny zastępca dyrektora Agencji Wywiadu, płk Andrzej Derlatka.

"Kwarc" - taki kryptonim według informacji amerykańskich dziennikarzy nosiło tajne więzienie w Starych Kiejkutach. Na terenie bazy mieli przebywać również Polacy pracujący w szkole wywiadu, którzy jednak nie mogli wchodzić do willi, zarezerwowanej dla amerykanów i ich więźniów. Ci zaś mieli się pojawić w Starych Kiejkutach już 5 grudnia 2002 roku.


Pomimo tego, że o działającym przez pół roku więzieniu pojawiają się wciąż nowe informacje, polscy politycy idą w zaparte. Istnieniu więzień zaprzeczał były premier Leszek Miller. To w okresie jego rządów miały one funkcjonować na Mazurach. Zaprzeczał później też gabinet Jarosława Kaczyńskiego i dziś takie oskarżenia odrzuca rząd Donalda Tuska.

Istnienie "polskich" więzień CIA potwierdza jednak także opublikowany prawie równocześnie z decyzją ETPC raport nowojorskiej organizacji Open Society Justice Initiative. Z zebranych przez nią danych wynika, że amerykańską wojnę z terroryzmem wsparły aż 54 kraje, które pomagały porywać, torturować i przetrzymywać podejrzanych o terroryzm.


Źródło: washingtonpost.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...