Studia jednak się opłacają? Niewielkie bezrobocie wśród absolwentów uczelni

Studia jednak się opłacają? Absolwenci łatwiej znajdują pracę, niż osoby bez studiów
Studia jednak się opłacają? Absolwenci łatwiej znajdują pracę, niż osoby bez studiów Fot. Patryk Ogoszałek / Agencja Gazeta
Zdobycie dyplomu uczelni wyższej gwarancją znalezienia pracy nie jest, ale pomaga. Z najnowszych badań resortu pracy wynika, że spośród 2,36 mln bezrobotnych, tylko 32,8 tys. to ludzie z dyplomem uczelni wyższych.

Niewielkie bezrobocie wśród absolwentów uczelni potwierdzają też dane GUS. Wynika z nich, że bezrobocie wśród osób z wykształceniem policealnym i średnim zawodowym jest prawie dwa razy większe. Z kolei osoby, które ukończyły tylko gimnazjum lub podstawówki mają "nieporównywalnie trudniejszą sytuację". Aż 1/5 z tych osób nie może znaleźć żadnego zajęcia – pisze o sytuacji na polskim rynku pracy "Rzeczpospolita".

"Badania i statystyki potwierdzają, że osoby z wyższym wykształceniem zdecydowanie lepiej niż inni radzą sobie na rynku pracy" - mówi "Rz" prof. Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego, specjalistka od polskiego rynku pracy. Profesor przypomina jednak, że bardzo wielu absolwentów - czego już nikt nie bada - wykonuje pracę niezgodną ze swoim wykształceniem czy kwalifikacjami, co rodzi u nich frustracje.

Źródło: "Rzeczpospolita"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
Nerwowe ruchy w PiS. Morawiecki otworzył nową inwestycję, ale [b]zapomniał o jednym[/b]

Nerwowe ruchy w PiS. Morawiecki otworzył nową inwestycję, ale zapomniał o jednym

"Kogo tego dnia wypier***ą ze szkoły, Adriana czy ciebie?". [b]Smarzowski ostro o PiS[/b]

"Kogo tego dnia wypier***ą ze szkoły, Adriana czy ciebie?". Smarzowski ostro o PiS

Redakcja naTematRedakcja naTemat

Już w niedzielę wybory - najważniejsze wydarzenie polityczne od trzech lat i najważniejsze wybory samorządowe w naszym życiu. Ich wynik będzie miał wielki wpływ na to, co stanie się za rok, gdy stawką będą demokracja, państwo prawa i członkostwo Polski w UE.