KE zbadała poziom zaufania do sądownictwa. Ten raport obnaża, co zrobił PiS z wymiarem sprawiedliwości

Kamil Rakosza
Raport KE o oficjalnej nazwie unijna tablica wyników wymiaru sprawiedliwości 2018 dowiódł, że przez presję wywieraną na sądy przez PiS Polacy przestali wierzyć w niezawisłość wymiaru sprawiedliwości. Sądom ufa nadal 42 proc. Polaków. Z kolei 45 proc. uważa zupełnie odwrotnie.
Prawie połowa Polaków nie wierzy w niezawisłość sądów. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta



W niezależność sądów wierzą głównie ludzie młodzi, między 15. a 24. rokiem życia, częściej kobiety niż mężczyźni. W grupie sceptyków większość uważa, że głównym powodem pogorszenia się niezależności polskich sądów są naciski polityczne lub naciski grup interesów (np. przedsiębiorców). Spora grupa respondentów uważa też że samo stanowisko sędziego nie gwarantuje niezawisłości (w autorytet sędziego wierzy jedynie 25 proc. pytanych).

Na największe zaufanie w Europie mogą liczyć sędziowie z Danii i Niemiec. Aż 87 proc. Duńczyków postrzega sądy jako bardzo lub wystarczająco niezawisłe. Za Odrą o niezawisłości sędziów jest przekonane 78 proc. obywateli.

– Naszym celem jest poprawa skuteczności sądów w UE oraz zapewnienie ich niezależności. Sądy powinny być wolne od wpływów politycznych – mówiła na poniedziałkowej konferencji prasowej w Brukseli komisarz UE ds. sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia, Vera Jourová. – W przeciwnym razie ma to negatywny wpływ na całą Wspólnotę - jeśli system sądowniczy załamie się w jednym kraju UE, to w całej Unii spada zaufanie do wymiaru sprawiedliwości – podkreślała.

źródło: Deutsche Welle