Finał sporu o pomnik, który Szydło chciała "ocalić od ocenzurowania". We Francji znaleziono rozwiązanie

Tomasz Ławnicki
Proboszcz parafii we francuskim Ploërmel wyraził nadzieję, iż to, co stało się w weekend, "przyniesie pokój miastu". Posąg Jana Pawła II, który chciał ratować m.in. polski rząd, został przeniesiony w inne miejsce. Wcześniej francuski wymiar sprawiedliwości zażądał usunięcia monumentu z przestrzeni publicznej ze względu na "naruszenie zasady laickości".
Pomnik Jana Pawła II we francuskim mieście Ploërmel został przeniesiony – to kończy spór o krzyż na monumencie. Fot. https://twitter.com/PNerval
W laickiej Francji świętością są przepisy o rozdziale państwa od Kościoła. Można się z tym zgadzać lub nie, ale zasada ta nad Sekwaną obowiązuje od dziesięcioleci. Rok temu Rada Stanu, czyli odpowiednik polskiego Naczelnego Sądu Administracyjnego, orzekła, iż pomnik papieża Jana Pawła II powinien zniknąć z przestrzeni publicznej. Chodziło o monument stojący w mieście Ploërmel w Bretanii, a konkretniej - o duży krzyż wieńczący pomnik. Rada Stanu powołała się na przepisy z 1905 roku, w myśl których tak ostentacyjnie wielkie symbole religijne nie mogą istnieć w przestrzeni publicznej. Pomnik stał wcześniej 10 lat zanim sprawą zajął się wymiar sprawiedliwości.


"Dyktat politycznej poprawności"


Rada Miasta Ploërmel w marcu zgodziła się na odstąpienie pomnika katolickiej diecezji za 20 tys. euro. Po wykupieniu monumentu, kuria zorganizowała jego przeniesienie. Probosz parafii Ploërmel Christophe Guégan wyraził nadzieję, że to oznacza koniec sporu w mieście.

źródło: lefigaro.fr