"Iustitia" ujawnia, jaki jest klucz do kariery sędziego. Przy okazji wyszło, o czym zapomniał Duda
Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" z żalem obserwuje to co się dzieję obecnie z naszym wymiarem sprawiedliwości. Wydało krytyczną i zatrważającą opinię o zmianach w Sądzie Najwyższym i nowej Krajowej Radzie Sądownictwa. Według stowarzyszenia, karierę sędziowską można zrobić dziś w Polsce wypierając się I Prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf.
"Członkowie tego organu, w tym sędziowie, wypowiadają się językiem polityków partii rządzącej, wspierają ich w działaniach uderzających w niezależnych sędziów. Sędziowie, którzy walczą o podstawowe prawa człowieka, są oskarżani o działalność polityczną i eliminowani z konkursu".
Jedną z osób, która ma wpływ na działanie nowej KRS, jest posłanka PiS Krystyna Pawłowicz•Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Na dowód, "Iustitia" podaje sprawę sędzi Marty Kożuchowskiej-Warywody. "Została ona oskarżona o udział w Łańcuchach Światła oraz obecność w Parlamencie Europejskim, Komisji Europejskiej i Trybunale Sprawiedliwości UE przez Panią Poseł Krystynę Pawłowicz, członkinię nowej, upartyjnionej Krajowej Rady Sądownictwa, przy aprobacie obecnych tam sędziów" – czytamy dalej w oświadczeniu.
Poniżej przebieg posiedzenia nowej KRS, na którym m.in. kserowano listę osób odwiedzających Parlament Europejski - tak teraz ocenia się kandydatów na stanowiska sędziów.
Jak zrobić karierę sędziowską w Polsce? Przebieg posiedzenia nowej Krajowej Rady Sądownictwa • YouTube
"Iustitia" zdradza też metodę na zrobienie kariery sędziowskiej przy obecnej sytuacji w Polsce. Wystarczy wypierać się, niewygodnej dla władzy, Małgorzaty Gersdorf. Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego nadal stoi na stanowisku, iż jej kadencję określa Konstytucja. Sprzeciwia się tym samym reformie PiS.
Małgorzaty Gersdorf przebywa w tym momencie na urlopie i w obowiązkach zastępuje ją Józef Iwulski."Kluczem do kariery sędziowskiej staje się wyparcie się I Prezesa SN prof. Małgorzaty Gersdorf, która jest nim do kwietnia 2020 r. Ten sam organ negatywnie zaopiniował kilkoro sędziów Sądu Najwyższego, cieszących się ogromnym szacunkiem i autorytetem. Nie mamy zaufania do rzetelności procedury nominacyjnej przed tym organem"
"Iustitia": konkursy do Sądu Najwyższego nieważne
Stowarzyszenie sędziów uznało też, że konkursy na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego są nieważne, bo przeczą konstytucji. Tym samym i sam skład organu nie powinien mieć racji bytu. Jak zwracają uwagę sędziowie, postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy powinno mieć kontrasygnatę premiera. Podpisu Mateusza Morawieckiego brak, a zatem konkurs jest nieważny – dowodzi "Iustitia".
Źródło: iustitia.pl